27.04.2019 w Luboniu odbyły się prestiżowe Mistrzostwa Europy ADCC (Abu Dhabi Combat Club). Jednym z reprezentantów naszego miasta był Kamil Birgiel. Zawodnik i trener klubu Grappler Ełk - Dragon’s Den FCT wrócił z brązowym medalem!


Abu Dhabi Combat Club to prekursor i największa na świecie organizacja submission fightingu. Organizator prestiżowego turnieju ADCC World Submission Fighting Championships, w którym rywalizują czołowi grapplerzy świata.

Jak wyjaśnił Kamil Birgiel: W zawodach mogą brać udział zawodnicy wszystkich „chwytanych” sportów walki, takich jak Judo, Zapasy, Brazylijskie Jiu Jitsu, MMA, Sambo, Luta Livre, Jiu Jitsu tradycyjne itp. W wielkim skrócie opisując to walka podobna jest do walki zapaśniczej gdzie dopuszcza się różnego rodzaju dźwignie na wszystkie kończymy oraz duszenia.

Spośród kilkudziesięciu reprezentantów Polski tylko nielicznym udało się osiągnąć upragniony cel. W kategoriach Pro do 35 roku życia, wygraną był bilet na Mistrzostwa Świata w Californi, natomiast w kategorii Masters unikatowy medal i tytuł Mistrza Europy.

Brąz dla ełczanina 
Ełczanin Kamil Birgiel - trener klubu Grappler Ełk - Dragon’s Den FCT. Finalnie po 3 walkach w tym 2 wygranych uplasował się na 3 miejscu zdobywając brązowy medal.
W swojej kategorii miał 5 zawodników, a na drodze do podium napotkał 2 reprezentantów Niemiec i jednego reprezentanta z Polski. Pierwsza walka Kamila rozegrana została zgodnie z planem i ręka naszego reprezentanta powędrowała w górę.  Jeden z Niemców był poza zasięgiem (utytułowany zawodnik MMA z rekordem walk zawodowych 15:9 Gregor ”Bulldozer” Herb). Ten niestety poddał Kamila w drugiej walce gwarantującej wejście do finału. Podczas walki o 3 miejsce Kamil Birgiel okazał się lepszy od innego reprezentanta naszego kraju. 

Trzecie miejsce na Mistrzostwach Europy to jedno z najcenniejszych trofeów przywiezionych do ełckiego klubu.  Cieszy tym bardziej ponieważ przywiózł je trener dając przykład i motywację do pracy swoim podopiecznym.