W dniach 11-12 listopada 2017 w Bistrita, w Rumunii odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce. Wśród polskich reprezentantów znalazł się ełczanin Zbigniew Ciszewski, który w klasyfikacji weteranów wywalczył 5. miejsce!


Zawody zostały rozegrane w 36 różnych kategoriach, w których wzięło udział 500 zawodników z 50 krajów. Polskę reprezentowała 42-osobowa kadra, wśród której znalazł się Zbigniew Ciszewski - tegoroczny Mistrz Polski Weteranów w Kulturystyce oraz pierwszy w historii ełczanin biorący udział w międzynarodowych zawodach kulturystycznych.

Ełczanin występował w kategorii weteranów 50-54 lata, powyżej 80 kg. Razem ze Zbigniewem Ciszewskim startowało 22 zawodników, co stanowiło największą ilość uczestników spośród wszystkich kategorii mistrzostw. W tym roku ełcki kulturysta zanotował na swoim koncie niemałe osiągnięcie.

- Udało mi się wejść do ścisłego finału i zająć piąte miejsca. Jest to duży sukces, z którego jestem bardzo szczęśliwy! - mówi nam Ciszewski.

Wśród weteranów polska ekipa okazała się najlepsza na świecie. Zdobycie Mistrzostwa Świata jest wielkim sportowym wyróżnieniem dla naszych krajowych kulturystów, tym bardziej, że konkurencja była naprawdę mocna. 

Obsada była niesamowita, nie było takiej od dawna. Poziom mistrzostw był bardzo wysoki - słyszymy od sportowca.

Dwukrotny Mistrz Polski

To nie pierwsze zawody o światowej randze, w których ełczanin bral udział. Pierwszy raz w Mistrzostwach Świata wystartował w 2011 roku w Hiszpanii. Zajął wtedy 15. miejsce i nie wszedł do finału. Jednak na arenie krajowej Zbigniew Ciszewski nie ma sobie równych. Dwukrotnie zdobył tytuł mistrza: w 2015 oraz w 2017 roku. Jak mówi, w Polsce nie ma rywali, dlatego konkurencji musi szukać na zawodach międzynarodowych. 

Ciszewski przyznaje, że kulturystyka jest ciężkim i dlatego niepopularnym sportem w Ełku.

- Jest dużo osób, które ćwiczą, ale mało tych, które chcą rozebrać się i pokazać swoją sylwetkę na scenie. Kulturysta wychodzi na scenę, w tej chwili nikt w Ełku poza mną tego nie robi - dowiadujemy się.

Ełczanin jednak wytwale promuje kulturystykę w naszym mieście. Wśród jego działań znajduje się m.in. prowadzenie klubu kulturystycznego Herkules. Dodatkowo Zbigniew Ciszewski przyznaje, że na każdych mistrzostwach dumnie prezentuje nazwę naszego miasta na kadrowych ubraniach, dzięki czemu rozpowszechnia Ełk zarówno w kraju, jaki i za granicą.

Co dalej? Sportowa przyszłość Zbigniewa Ciszewskiego jest juz zaplanowana. Jak mówi, już przygotowuje się do kolejnych Mistrzostw Świata za dwa lata. Tym razem chce sięgnąć po najwyższe wyróżnienie - złoto. Czego mu również życzymy i trzymamy kciuki!

Mistrzostwa Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce - 11-12.11.2017r. Bistrita, Rumunia

Polska kadra na Mistrzostwach Świata Juniorów i Weteranów w Kulturystyce - 11-12.11.2017r. Bistrita, Rumunia

Zbigniew Ciszewski w kadrowej koszulce z logo klubu oraz nazwą miasta