Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wyszedł z inicjatywą zmiany Kodeksu Karnego. Jego zdaniem, kobiety spożywające alkohol w ciąży, powinny ponosić za ten czyn odpowiedzialność karną.


„Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży”. 

Statystyki wskazują, że w ciąży aż 81 proc. Polek pije od czasu do czasu, a 54 proc. raz w miesiącu. Picie jest szczególnie groźne do 8. tygodnia ciąży. Mikołaj Pawlak proponuje więc, by nienarodzone dzieci włączyć w ochronę z tytułu art. 160. Według niego, kobietom powinno grozić nawet 5 lat więzienia za narażanie na niebezpieczeństwo płodu. 

Pomysł popiera PiS. Anna Kwiecień komentuje: - Edukujemy od lat, ale bez większych efektów. Rozumiem, że trzeba chronić prawa kobiet, ale co z prawami dzieci, które noszą pod sercem? Ich prawa są mniej istotne? Kobiety w ciąży nie mogą stać ponad prawem. Jeśli matka nie chroni należycie swojego dziecka, musi za nią zrobić to państwo. Dla wszystkich jest jasne, że trzeba reagować, gdy widzimy dorosłego krzywdzącego dziecko. To samo powinno dotyczyć dzieci w okresie prenatalnym. 

Do zmian sceptycznie podchodzi opozycja. Według Anity Kucharskiej-Dziedzic z Lewicy, groźba kary nie zlikwiduje samego zjawiska. Jej zdaniem należy polepszyć edukację czy przebudować opiekę społeczną. Ministerstwo Sprawiedliwości nie odniosło się jeszcze do propozycji zmiany ustawy.