Ełcki Szpital Pro-Medica jeszcze w grudniu został wyróżniony w rankingu szpitali Rzeczpospolitej. Placówka zajęła wysokie 3 miejsce w województwie. Niestety spółka miejska ma poważny problem. O tym, że nad oddziałem chirurgicznym wisi widmo zawieszenia działalności mówiło się od dłuższego czasu. Postanowiliśmy sprawdzić tę sprawę.


Pierwsze na co natknęliśmy się po wejściu na stronę internetową szpitala Pro-Medica to ogłoszenia w których poszukiwani są: ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej oraz lekarzy specjalistów lub specjalistów II stopnia do pracy na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Z naszych informacji wynika, że szpital opuszcza ordynator chirurgii - dr. n. med. T. Lewandowski. Ordynator wraz z dwoma specjalistami mają przejść do I Wojskowego Szpitala z Polikliniką w Ełku. Nieoficjalnie powodem odejścia lekarzy nie jest aspekt finansowy. 

Lekarzy brakuje wszędzie, a szczególnie na chirurgii

Z wcześniejszych rozmów z lekarzami (Ci prosili o anonimowość) ełckiej spółki wynika, że Ci pracowali bardzo dużo, nawet 350-400 godzin miesięcznie. Jak przekonywał nas jeden z rozmówców: lekarzy brakuje wszędzie, a szczególnie na chirurgii. Czujemy się niedoceniani, potrzebni, ale niedoceniani.  Na pytanie o wsparcie samorządu to słyszymy, że jest go brak i nie są poruszane żadne tematy (100% udziałów w Pro-Medica Sp. Z o.o. ma Gmina Miasto Ełk - przyp. red.). 

Szczegóły po Nowym Roku

Potwierdzenia doniesień szukaliśmy drogą telefoniczną jeszcze przed świętami. Niestety bezskutecznie.
Dziś tj. 30 grudnia na miejscu nie udało się porozmawiać ani z prezesem spółki ani członkiem zarządu. Po godzinie oczekiwania otrzymaliśmy jedynie enigmatyczną informację, że zarząd Szpitala Miejskiego Pro-Medica Sp. Z o.o. nie może w tej chwili udzielić jednoznacznego zdania. Rozmowy wciąż są prowadzone, a szczegóły mają zostać podane po Nowym Roku. 
Otrzymaliśmy również obietnicę, że taką informację otrzymamy pod wskazany nr telefonu. 

AKTUALIZACJA 

Według najnowszych informacji z zarządu szpitala Pro-Medica, nie ma zagrożenia dla istnienia oddziału chirurgii w Szpitalu Miejskim Pro-Medica. W pierwszym miesiącu tego roku oddziałem zarządzać będzie specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej dr. Robert Wilamowski a od następnego miesiąca rolę tą przejmie doktor Andrzej Sobczak. Pracę w szpitalu rozpocznie również nowa kadra specjalistów, po tym jak część personelu zakończyła współpracę z placówką.