Na spotkanie w PNT wybierałem się z dziwnym uczuciem, osobistym przeświadczeniem o braku zasadności działania takiego miejsca osadzonego w warunkach kapitalizmu i "wolnego rynku". Mam tu na myśli próby stymulowania gospodarki i tym podobnych procesów przez instytucje stworzone przez urzędników, dotowane z publicznej kasy czy też dotacji unijnych. Ale do rzeczy.

Ełcki Park jest jednym z 42 działających podobnych ośrodków w kraju.  Nasz Ełcki PNT ściśle współpracuje z parkami w Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Suwałkach i Łomży.  Współpracuje znaczy przede wszystkim pisze wspólne projekty unijne. Wiadomo razem łatwiej i taniej . Parki wymieniają się wspólnymi doświadczeniami.

Pytanie podstawowe , po co ?

Z założenia PNT ma umożliwiać preferencyjne warunki dla  dobrze rokujących firm z różnych branż - tworzy korzystną otoczkę biznesową. Firma trafiająca do parku z założenia powinna być innowacyjna. Dla takich podmiotów jest program nazywany tu INKUBACJĄ. Firma ma przez okres 3 lat preferencyjne warunki finansowe np. rabat 75% za czynsz. Oprócz tego ma wsparcie prawne , opiekę naukowo – biznesową , pomoc przy procedurach patentowych - jeśli jest taka potrzeba. Park jest doskonale położony a do tego jest komfortowo i nowocześnie wyposażony. Sama bytność w PNT jest swego rodzaju prestiżem w świecie biznesu , zwłaszcza dla młodych firm.

Sens i potrzeba budowy parku jak sama nazwa wskazuje Naukowo Technologicznego może być zrozumiała. W  Ełku zwyczajnie brak jest ośrodków naukowo – akademickich, politechnik stymulujących innowacje i pozwalających młodym zdolnym ludziom szlifować swoje często nieprzeciętne talenty.  W moim odczuciu park jest wypełnieniem białej plamy w naszym regionie.

Na chwilę obecną w PNT jest około 13 tak zwanych lokatorów ( w tym 3 firmy produkcyjne zajmujące hale parku ).  Niektóre z firm są u kresu swej preferencyjnej współpracy z jednostką. Nadchodzi czas wyboru. Firmy te albo zostaną w jednostce na mniej korzystnych warunkach wg cennika standardowego lub też poszukają własnej drogi biznesowej na zewnątrz. Co się będzie działo z tymi firmami nie wiemy – mamy do czynienia z projektem eksperymentalnym gdzie trudno ocenić efekt na przestrzeni wielu lat.  Czy młode firmy przetrwają i oddadzą dług społeczeństwu swoim rozwojem i zatrudnieniem pracowników ? Czy będą płacić podatki w Ełku? Jest przecież ryzyko że uciekną ze swoim wychuchanym w parku biznesem za granicę tam gdzie podatki są mniejsze a biurokracja jest nieporównywalna.  

Koszty budowy i funkcjonowania kompleksu znajdują się w dalszej części artykułu. Ocena całego przedsięwzięcia, ryzyko dotowania opisanych przedsięwzięć z publicznych pieniędzy nie jest łatwa, pozostawiam ją państwu. 

Co jeszcze dzieje się w parku ? 

Park posiada świetnie wyposażone sale szkolno -  konferencyjne mogące pomieścić do 90 osób.  Sale są wyposażone min w mikrofony bezprzewodowe, projektory , tablice multimedialne czy też zestaw do tłumaczenia symultanicznego w 3 językach.  Sale są oczywiście komercyjne. 

Park organizuje zajęcia rozrywkowo – naukowe dla dzieci. Działania te są cykliczne typu Elmo lub też w formie wydarzeń.

Na rok 2016 jest przewidziany cykl spotkań, szkoleń i konferencji branżowych z różnych działań i branż.  Muszę przyznać że zapowiadają się bardzo ciekawie.  Będziemy informować o nich na bieżąco. Oczywiście można będzie znaleźć je w kalendarzu elk.dlawas.info lub kalendarzu technopark.elk.pl

Szczególną uwagę zwracamy na nowy projekt „ Hub of Talents„ platforma dla Start Up-ów.  Ełcki park wspólnie ze swoimi partnerami na czele z  Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym pozyskał na ten cel 7,3 mln zł. Więcej informacji na ten temat już wkrótce oraz na stronie PNT .

 

Jakub Knyżewski PNT :

Ważną inwestycją która jest wdrażana w PNT jest laboratorium.
Laboratorium badania żywności zamierza ruszyć pod koniec marca. Do tego czasu doposażamy laboratorium w niezbędny sprzęt oraz dopełniamy formalności prawne związane z uruchomieniem. Jesteśmy również w trakcie przygotowania atrakcyjnej oferty dla potencjalnych klientów.

W status laboratorium wpisane są nie tylko wykonywanie badań, ale także działalność edukacyjna. Niebawem ruszą warsztatowe zajęcia dla dzieci z nauk przyrodniczych. Jesteśmy w trakcie poszukiwania sponsorów, którzy pomogliby nam w organizacji tych zajęć, tzn. zakupili fartuszki dla dzieci, mikroskopy edukacyjne, lupy, szkło laboratoryjne. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc.

W pierwszej kolejności zamierzamy uruchomić część mikrobiologiczną laboratorium. Będziemy pracować na metodach konwencjonalnych. Zakres badań jest szeroki, od drobnoustrojów wskaźnikowych aż do patogennych. Nawiązaliśmy wstępne kontakty z firmami przemysłu spożywczego i zamierzamy z nimi współpracować. Naszą perełką wśród sprzętów w części fizykochemicznej jest spektrofotometr absorpcji atomowej. Urządzenie pozwala na wykrycie praktycznie wszystkich pierwiastków z tablicy Mendelejewa.

 

Park w liczbach :

Park Naukowo - Technologiczny jest jednostką budżetową Miasta Ełk

Decyzja Rady miasta z 22 grudnia 2000r :  utworzenie  Miejskiej Strefy Rozwoju ,,Techno-Parku”.

Etap I   Rok 2009 to Etap kompleksowego przygotowania terenu pod inwestycję

Etap II  Budowa kompleksu budynków.  Park został oficjalnie otwarty 17 października 2012 roku

Przygotowanie , budowa i wyposażenie Parku odbyło się przy znacznym wsparciu z projektów unijnych :

Kompleksowe przygotowanie terenu pod inwestycje w Miejskiej Strefie Rozwoju Techno-Park w Ełku

Rozbudowa Techno-Parku w Ełku

Wyposażenie budynków Techno-Parku w Ełku” 

Wyposażenie Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku” 

Etapy te pochłonęły ponad  23 700 000 zł

 

W PNT pracuje 9 osób ( w tym 6 osób w administracji ).

Budżet na rok 2016 wynosi ok 1,8 mln zł  ( w tym wkład własny do projektów unijnych )

Budżet na rok 2015 wynosił ok 1,1 mln zł  

- park z działań własnych pokrył ok 35-40 % budżetu rocznego.

Więcej działań i informacji na  stronie:  technopark.elk.plSpecjalne podziękowania za poświęcony czas pracownikom PNT