
Korzyści z dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Dywersyfikacja to po prostu podział naszych oszczędności między różne instrumenty – na przykład zainwestowanie części pieniędzy w fundusze akcyjne, części w fundusze dłużne oraz lokaty bankowe – po to, aby ograniczyć ryzyko i ustabilizować portfel. Bo choć, co do zasady, największe stopy zwrotu z reguły wypracowuje rynek akcji, to jednak fundusze akcyjne obarczone są największym ryzykiem, a ponadto charakteryzują się dużymi wahaniami. Znacznie większa stabilność przypisana jest natomiast funduszom dłużnym, a na dodatek, w niektórych warunkach wypracowują one zadowalające, bywa że nie gorsze niż w wypadku akcji, stopy zwrotu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w ostatnich miesiącach, gdy na skutek wojny i kryzysu gospodarczego giełdy właściwie zamarły. W takim razie w co inwestować, aby zdywersyfikować portfel inwestycyjny?
Różne instrumenty, różne rynki
Mechanizm dywersyfikacji jest „zaszyty” już w samym funduszu inwestycyjnym. Gdy kupujemy jednostki uczestnictwa na przykład funduszu akcyjnego, to zarządzający nim specjaliści inwestują nie tylko w akcje jednej spółki, ale w całe ich spektrum. To powoduje, że ryzyko jest rozproszone i nawet jeśli spółka A przeżywa jakieś kłopoty powodujące spadek cen jej akcji, to spółki B, C i D, do których także trafiły nasze pieniądze ten problem nam rekompensują. To jedna z cech wyróżniająca inwestycje w fundusze od samodzielnego kupowania akcji.
Nie dotyczy to zresztą wyłącznie funduszy akcyjnych. Ten sam mechanizm obowiązuje także w popularnych ostatnio funduszach obligacyjnych, którego zarządzający może kupować różnego rodzaju obligacje różnych emitentów.
Dywersyfikacja to nie tylko dobór do portfela różnych instrumentów rynku kapitałowego, a więc na przykład funduszy akcyjnych oraz obligacyjnych, ale także - dywersyfikacja geograficzna. W ostatnich latach najlepsze wyniki dawały akcje amerykańskie, ale z całą pewnością nie będzie to trwało wiecznie. Widać to nawet już w prognozach analityków. Teraz dobrze radzą sobie niektóre rynki wschodzące, w tym na przykład Europa Środkowa, dobre wyniki notuje giełda w Tokio, a inwestorzy z coraz większą uwagą przyglądają się Indiom i całej południowo-wschodniej Azji.
Budując swój portfel inwestycyjny powinniśmy więc zadbać, aby był on dobrze zdywersyfikowany i przygotowany na szybko zmieniającą się sytuację rynkową.
Sieć zamiast wędki
Największą korzyścią wynikającą z dywersyfikacji portfela jest zwiększenie bezpieczeństwa naszych inwestycji i uczynienie go bardziej odpornym na nieustanne, przypisane giełdzie wahania. Drugim, nie mniej istotnym, jest zarabianie na większej ilości instrumentów rynku kapitałowego – jeśli inwestujemy wszystkie pieniądze w jeden tylko fundusz inwestycyjny, to tak, jakbyśmy łowili okazje wyłącznie wędką. Jeśli podzielimy nasze oszczędności na kilka funduszy, inwestujące w spółki z różnych branż i na dodatek w różnych regionach, to tak, jakbyśmy przy połowie wykorzystywali sieć. Szansa na złapanie grubej ryby siecią jest większa niż wędką.
Zastrzeżenia prawne
Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj