Masz już pomysł na biznes? Zanim jednak otworzysz działalność gospodarczą, dowiedz się, jak założyć firmę krok po kroku, o jakich sprawach prawno-podatkowych musisz pamiętać i gdzie pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.


Własna firma to przede wszystkim ogrom satysfakcji z własnych produktów czy usług, nieograniczone pole możliwości rozwoju i pracowania na siebie i swój sukces. To wszystko będzie możliwe do zrealizowania, jeśli wpadniesz na dobry pomysł na biznes.

Musisz mieć jednak świadomość, że nawet jednoosobowa działalność gospodarcza to poważne przedsięwzięcie. Wymaga poświęcenia dużo pracy, czasu, ale i środków finansowych, bo koszty prowadzenia działalności gospodarczej czasami przyprawiają początkujących przedsiębiorców o zawrót głowy.

Pomysł na biznes – i co dalej?

Kiedy masz już pomysł na biznes, musisz niestety przejść do cyferek. Żadna firma nie da Ci satysfakcji, jeśli nie będzie na siebie zarabiać. Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek kroki, musisz zaprognozować, jakie przychody może przynieść Twoja firma (weź pod uwagę nakłady finansowe, to, ile możesz wytworzyć oraz ofertę konkurencji), jakie koszty działalności gospodarczej trzeba będzie ponieść oraz skąd wziąć na to pieniądze.

Możesz zaangażować kapitał własny, czyli po prostu wydać swoje oszczędności albo wesprzeć się finansowaniem zewnętrznym. Może być to kredyt dla firm lub dotacje na rozpoczęcie działalności. Dofinansowanie dla firm możesz uzyskać na przykład z urzędu pracy albo z funduszy Unii Europejskiej.

Pomysł na biznes – sprawdź, czy jest legalny

Możesz mieć w głowie pomysł na biznes, ale po analizie przychodów i kosztów musisz sprawdzić, czy Twoja wymarzona działalność gospodarcza jest legalna. Koszty weryfikacji tego są zerowe, a dzięki sprawdzeniu masz pewność, że to, co chcesz robić, jest zgodne z prawem.

Przykładowo, chcesz otworzyć żłobek, więc szukasz takiej formy działalności w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Typy biznesów są pogrupowane, więc łatwo znaleźć to, co Cię interesuje.

Numery PKD definiujesz podczas rejestracji działalności, ale potem możesz je modyfikować.

Forma prawna działalności

Następnie musisz wybrać, w jakiej formie chcesz prowadzić swoją firmę. Początkujący przedsiębiorcy najczęściej wybierają działalność jednoosobową. Możesz oczywiście również założyć spółkę, ale wiąże się to z większymi kosztami i większą ilością formalności. Trzeba też mieć wspólników.

Rejestracja firmy

Zastanawiasz się, jak założyć działalność gospodarczą? Jeżeli wybierzesz firmę jednoosobową, to możesz zrobić to wygodnie przez internet. Aktualnie można dokonać rejestracji na stronie CEIDG albo wypełnić wniosek i zanieść go do urzędu miasta lub gminy. Wpis do ewidencji jest bezpłatny dla działalności jednoosobowych. Jednocześnie otrzymasz NIP, niezbędny do rozliczeń podatkowych i REGON, który przyda Ci się przy podpisywaniu umów.

Nazwą jednoosobowej działalności gospodarczej może być po prostu imię i nazwisko właściciela.

Działalność gospodarcza – ZUS

Warto wiedzieć, że osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, mogą skorzystać z preferencyjnego, małego ZUS-u. Oznacza to, że przez dwa lata od momentu otwarcia firmy będziesz płacić nie 1 431,48 zł, tylko 609,14 zł. Później jednak trzeba już będzie odprowadzać pełną sumę. Pamiętaj również o tym, by wszystkie należności wobec ZUS czy US regulować w terminie. Tu pomocny może okazać się kredyt na opłacenie ZUS.

Sposób opodatkowania

Zanim rozpoczniesz działania na dobre, musisz jeszcze wybrać, w jaki sposób będziesz się rozliczać. Do wyboru masz:

  • kartę podatkową - jej wysokość nie zależy od przychodów, tylko jest ustalana odgórnie,
  • podatek liniowy – wynosi 19% dochodu,
  • skalę podatkową – do 85 528 zł dochodu płacisz 18%, a od nadwyżki powyżej tej sumy 32%,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jego stawka zależy od rodzaju prowadzonej działalności (od 2 do 20%).

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaki sposób odprowadzania podatku wybrać, to najlepiej skonsultować się ze specjalistami w biurze rachunkowym.

Podatek VAT

Pozostając w tematach podatkowych, musisz pamiętać jeszcze o rejestracji jako podatnik VAT, składając w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Można to zrobić osobiście, listownie albo przez internet. Rejestracji musi dokonać każde przedsiębiorstwo, którego obroty w danym roku przekraczają 40 tys. euro, czyli umownie 200 tys. zł (nie dotyczy to niektórych typów działalności, które są zwolnione z VAT-u podmiotowo). Pamiętaj, że gdy założysz firmę w trakcie roku, to limit będzie odpowiednio niższy.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoja rejestracja przebiegła pomyślnie, to możesz zweryfikować swój status na białej liście podatników – rejestrze, który prowadzi Ministerstwo Finansów.

Konto firmowe

Po rejestracji firmy ważną formalnością, która została Ci do dopełnienia, jest założenie konta firmowego. Pamiętaj, że od tego roku każdy podatnik VAT, aby mógł zgodnie z prawem rozliczać się z kontrahentami, musi widnieć na białej liście podatników. Jednak w tym rejestrze można wpisać tylko konto firmowe. Poświęć chwilę na przejrzenie ofert banków, aby wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Możesz również skorzystać z dostępnych w internecie rankingów kont firmowych, które porównują produkty banków. Przede wszystkim zwróć uwagę na koszty prowadzenia rachunku, koszty przelewów do ZUS-u i urzędu skarbowego oraz benefity (np. darmowy program do wystawiania faktur, premia za otwarcie konta czy bezpłatna obsługa księgowa).

W razie wątpliwości co do produktu zawsze możesz wybrać się do placówki banku lub zadzwonić na infolinię.

Pieczątka

Ostatnim etapem, który powinieneś jeszcze załatwić jest firma pieczątka. Wydaje się, że to błaha rzecz, ale zobaczysz, że będzie Ci potrzebna już przy podpisywaniu pierwszych umów lub wystawieniu faktur. Jej wyrobienie kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc warto zadbać o to zawczasu. Pamiętaj, aby na pieczątce umieścić nazwę oraz dane firmy (adres, NIP, REGON). Możesz także dodać swoje logo.