Mazurski Browar będzie nową marką na lokalnym rynku. Temat jest bardzo ciekawy bo będzie to Ełckie piwo rzemieślnicze (kraftowe). Rzemieślnicze znaczy wysokiej jakości, wyjątkowe, pochodzące z niewielkiej piwowarni.

Jak zapewnił nas właściciel, nie zamierza on konkurować z wielkimi koncernami piwowarskimi. Stawia na jakość. W najbliższych planach są poniższe gatunki: 

- Jasne typu Pils, ekstrakt 12%
- Jasne Pszeniczne typu Weiss, 12%
- Ciemne typu Lager, 13%
- Ciemne typu Stout 14%
- Ale, 13%


Jeśli chodzi o nazwy poszczególnych odmian to możemy spodziewać się, że będą one nawiązywały do regionu. Ełckie piwo początkowo sprzedawane będzie tylko w kegach. Złoty trunek ma pojawić się w lokalnych pubach i restauracjach, a warzyć go będzie doświadczony piwowar z dziesięcioletnim stażem. Pan Igor pracował w zawodzie na Ukrainie,Rosji i Łotwie.  

Napój produkowany będzie z najlepszych jakościowo, tylko naturalnych składników, bez zawartości chemii i konserwantów, o czym świadczyć będzie termin przydatności, który wynosić będzie około 30 dni.  Słód i chmiel sprowadzane są z Bawarii, Belgii czy USA. Wśród produktów jest i słynny Żatecki chmiel z Czech. Producent zapewnia, że  warzone będą nowe gatunki browaru wyróżniające się od pozostałych. Do ich produkcji wykorzystywane też będą Polskie surowce.

Aktualnie sześciuset metrowa hala produkcyjna zautomatyzowana jest w 95% co pozwala na produkcję do 1000 litrów na dobę. W planach jest druga linia produkcyjna która pozwoli podwoić ilość wytwarzanego piwa. Na dzień oddania artykułu inwestycja pochłonęła ponad 3 miliony złotych.  

Dlaczego piszemy o tym w czasie przyszłym ? Ponieważ browar powinien być już warzony od ponad miesiąca. Pan Piotr (inwestor z Ukrainy), właściciel firmy nakreślił nam trudności z jakimi boryka się w Polsce z prowadzeniem biznesu. Jak podkreśla, dostrzega przychylność urzędników oraz włodarzy miasta, ale liczba problemów i pozwoleń niezbędnych do zakończenia inwestycji jest przerażająca. Zarząd firmy ze względu na brakujące pozwolenia wciąż przekłada dzień rozpoczęcia produkcji. W tej chwili Mazurski Browar kompletuje ostatnie dokumenty dla Urzędu Celnego. Mamy nadzieje, że to już ostatnie formalności, a Mazurski Browar rozpocznie produkcję i sprzedaż hurtową.


Czekamy z niecierpliwością na pierwszą beczkę i życzymy ogromnego sukcesu !Ciekawostka: Jeszcze na początku XX wieku Niemcy ważyli w Ełku i okolicach piwo w kilku browarach. Były to G.KELTERBORN LYCK, JULIUS FIETZ LYCK, GUSTAV WEISS LYCK, EMIL STEINKRAUS LYCK. Wielu Ełckich poszukiwaczy ma w swoich kolekcjach butelki czy korki z dawnych niemieckich browarów.