Trwające w dniach 11-13 lipca w Ełku, XII Zawody Balonowe to nie tylko wspaniałe widowisko dla mieszkańców i turystów. To również rywalizacja sportowa. Ta zakończyła się pełnym sukcesem dla załóg z Litwy. Puchar Prezydenta Ełku wygrał Kerdokas Vytas zdobywając w 16 konkurencjach 13880 punktów.


W tym roku do Ełku przyjechały cztery ekipy z Polski w tym tradycyjnie załoga z Białegostoku. Jak zawsze mocna obsada z Litwy i aż dziewięć załóg. Skład zawodów uzupełniły dwie załogi z Łotwy. 
W tym roku pogoda dopisała i odbyły się wszystkie wieczorne i ranne loty. Ełczanie mogli też po raz pierwszy podziwiać nocny pokaz na nowej plaży miejskiej na os. Jeziorna (zdj. główne). 

Zawody
Konkurencje sportowe w baloniarstwie to w dużej mierze dokładność przelotu i zrzucenie tak zwanego markera jak najbliżej wyznaczonej strefy. Pogoń za lisem, Zatapianie okrętu, Łokieć, Fly On, czy Walc to tylko niektóre nazwy konkurencji podczas zawodów. I tak np. Pogoń za lisem polega na tym, że: zawodnicy lecą za balonem "lisem" i zrzucają markery jak najbliżej krzyża wyłożonego przez ten balon. Krzyż wyłożony jest nie więcej niż 2 metry "pod wiatr" od miejsca lądowania kosza balonu "lisa".

Na 2 miejscu uplasował się kolejny reprezentant Litwy Kostiuskevicius Rokas ze zdobyczą punktową 12731. 
3 lokata to również załoga z Litwy i pilotka: Romanovskaja Julija - 10486 punktów. 
4 miejsce zdobył Kostiuskevicius Rimas, ze zdobyczą punktową - 9566. 
Najlepsza z Polskich załóg uplasowała się na 5 miejscu. Nyczka Damian zakończył zawody z 9518 punktami. 

13.07.2019 późne godziny nocne i najlepsi zawodnicy w towarzystwie Prezydenta Tomasza Andrukiewicza oraz Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Kondrada Siemienkiewicza. 

Więcej zdjęć w galerii.