Co maturzyści planują po ukończeniu egzaminu dojrzałości? Co chcą robić w przyszłości i czy wiążą swoje dalsze losy z Ełkiem? Na te pytania odpowiedzieli nam uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Ełku.


Dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół nr 5 w Ełku udało nam się przeprowadzić anonimową ankietę wśród uczniów klas przedmaturalnych roku 2017/2018. Ankieta dotyczyła planów na przyszłość młodzieży po ukończeniu szkoły średniej. Udział w badaniach wzięło 83 uczniów. Większość ankietowanych stanowiły kobiety (43), które w porównaniu do mężczyzn (40) były nieco bardziej nastawione na dalszą edukację.

Czy wybierasz się na studia po maturze?
Zdecydowana większość ankietowanych (76%) po ukończeniu szkoły średniej planuje dalszy rozwój i chciałaby pójść na studia. Młodzi ełczanie najchętniej wyjadą do Gdańska (31%), Białegostoku (19%) lub Wrocławia / Warszawy (11,5%). Inne miasta w których ełczanie chcą studiować to Poznań, Olsztyn (8%) czy też Kraków (5%).Czy Ełk jest atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi?

Większość uczniów uważa, że Ełk i okolica są atrakcyjne. W odpowiedziach padały argumenty, że miasto i krajobrazy są ładne. Stwierdzić trzeba, że przeważa młodzież twierdząca, że Ełk jest bardzo malowniczym miejscem, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych jak i elementów rozrywki (kluby, imprezy na plaży miejskiej). Nie brakuje opinii o dużym wyborze szkół które są w naszym mieście. Inni uważają wręcz przeciwnie. Jak opisują w ankietach uczniowie - Ełk jest miastem, w którym zdecydowanie brakuje dobrej uczelni z ciekawymi kierunkami. Wielu z nich uważa, że w naszym mieście ciężko o dobre i stabilne stanowiska pracy oraz miejsca do rozrywki. Brak możliwości rozwoju - to stwierdzenie pada często.  

Czy wiążesz swoją przyszłość z Ełkiem?
Jak wskazują wyniki ankiet młodzi ełczanie chcą wyjechać i rozwijać się w innych miastach, znacznie rzadziej za granicą. Większość z badanych zapytanych o swoją przyszłość w Ełku twierdzi, że w Ełku nie ma perspektyw. Uważają Ełk za miejsce, które nie będzie w stanie zapewnić im takiego rozwoju jaki chcieliby osiągnąć, co jest możliwe w większych miastach. Nieliczni uczniowie nie wiążą przyszłości z Ełkiem tylko dlatego, że chcieliby podróżować, zwiedzać świat lub rozwijać się w większym mieście. Spośród ankietowanych którzy planują związać się Ełkiem zdecydowanie przeważa chęć podjęcia pracy zawodowej i / lub założenia rodziny.  O komentarz poprosiliśmy radnego miejskiego Ireneusza Dzienisiewicza 
Wynikami ankiety nie jestem zaskoczony. Ełk jest bez wątpienia miastem ładnym, zadbanym ale niestety o niskim stopniu zamożności i potencjału ekonomicznego. Oferta rekreacyjna, sportowa, rozrywkowa itp. jest atrakcyjna ale tylko do pewnego momentu w życiu. Później, młodzi ludzie zaczynają mieć większe potrzeby ekonomiczne i Ełk nie jest w stanie im sprostać. Dlatego decydują się na wyjazd do innych miast lub za granicę. 

- Taka tendencja trwa w naszym mieście od wielu lat i dopóki nie poprawi się ilość dobrze płatnych miejsc pracy trwać będzie. - 
dodaje Radny Ireneusz Dzienisiewicz.

Informacje na temat ankiety
Ankieta przeprowadzona została 22 czerwca 2018 r.
Odpowiedzi nieopisane lub nieopisane jednoznacznie nie były brane w zestawieniu.
Ankieta składała się z pytań jednego wyboru oraz prośby o odpowiedź opisową.