Ostatni tydzień września upłynął w „ekonomiaku” w atmosferze pełnej emocji i niezapomnianych wrażeń. Wszystko za sprawą programu Erasmus+, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele realizują projekt pt. „Youth vote for Europe”.

Realizacja projektu „Youth vote for Europe” mobilizuje młodzież do aktywności w życiu Europy oraz do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących przyszłości młodych ludzi w Unii Europejskiej. Podczas zajęć szkolnych uczestnicy projektu porównali wyniki prewyborów do Parlamentu Europejskiego, które zostały przeprowadzone w każdej szkole partnerskiej wśród uczniów niepełnoletnich (16 – 17 lat) z wynikami wyborów właściwych, które np. w Polsce miały miejsce 26 maja 2019 r. Uczniowie przeanalizowali programy kandydatów do PE oraz ich reklamy przedwyborcze. Podczas pracy w szkole po raz kolejny zastosowano metodę „Uczeń uczy ucznia”. Koledzy i koleżanki z zagranicy odwiedzali uczniów szkoły podczas lekcji i dzielili się swoją wiedzą na temat krajów Unii Europejskiej oraz szkół w Europie.

Chcąc podzielić się doświadczeniami i efektami pracy w projekcie, koordynator projektu, Urszula Karwel wraz ze swoim zespołem – Elżbietą Andruczyk i Elżbietą Tarabułą, zorganizowały wieczór z rodzicami uczniów ZS nr 5. Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Gościom została zaprezentowana praca od początku trwania projektu. Jedna z uczennic przygotowała prezentację obejmującą działania projektowe w Niemczech i Irlandii. Przygotowano quiz oraz gry i zabawy przy ognisku. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich zespół muzyczny z I Liceum Ogólnokształcącego w Ełku, prowadzony przez Elżbietę Wesołowską, natomiast uwieńczeniem wieczoru był występ zawodowych tancerzy.

Uczniowie odwiedzili miejsca/obiekty w Ełku finansowane ze środków UE, byli w Parku Linowym, gdzie każdy mógł sprawdzić swoją sprawność i wypróbować odporność na lęk wysokości. Organizatorzy zorganizowali wycieczkę do Warszawy, podczas której punktem kulminacyjnym była wizyta w Sejmie.

W marcu 2020 roku odbędzie się kolejne spotkanie wszystkich partnerów projektu, tym razem we włoskiej Bardze w Toskanii.