W województwie warmińsko-mazurskim rośnie liczba zarażeń chorobami odkleszczowymi. W Centrum Edukacji Technologicznej Stara Kotłownia w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca start kampanii edukacyjnej pt. „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – nieznana choroba, na którą nie ma lekarstwa”.

Sympozjum rozpoczął Janusz Dzisko, Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który przedstawił uwarunkowania epidemiologiczne i skalę zarażenia kleszczy wirusem KZM w Polsce oraz na Warmii i Mazurach. Na choroby przenoszone przez kleszcze narażeni są przede wszystkim przedstawiciele zawodów spędzający dużo czasu na wolnym powietrzu – mówił Inspektor Dzisko. Najwyższy odsetek zarażeń na KZM występuje wśród rolników, ale co ciekawe wśród leśników obowiązkowo szczepionych przeciwko KZM od 1994 roku, choroba ta nie występuje – zakończył urzędnik państwowy.

Następnie ryzyka zakażenia wirusem KZM oraz możliwe powikłania pochorobowe przedstawił w swojej prezentacji dr Piotr Kocbach, specjalista zajmujący się od wielu lat leczeniem chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze. Do zakażenia wirusem KZM, bytującego w śliniankach kleszczy może dojść natychmiast po ukąszeniu, a więc inaczej niż w przypadku boreliozy, gdzie trzeba co najmniej 24 godzin, by doprowadzić do zakażenia żywiciela – referował dr Kocbach. Szybkie usunięcie pajęczaka z ciała zabezpiecza zatem przed boreliozą, którą można leczyć antybiotykami, ale nie zabezpiecza przed KZM, na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa – przestrzegł specjalista.

Najskuteczniejszą ochroną przeciwko KZM jest szczepionka, którą można aplikować już 12-miesięcznym dzieciom. Jest w pełni bezpieczna, skuteczna i wolna od ryzyka powikłań poszczepiennych. Przyjęcie ochronnej dawki szczepienia powinno odbyć się w 3 dawkach. Później, co 5 lat należy przyjmować szczepienia przypominające.

Konferencja zakończyła się wystąpieniem dr Katarzyny Kubiak z Katedry Biologii Medycznej Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która omówiła najczęściej występujące w Polsce gatunki kleszczy z uwzględnieniem ich środowiska bytowania, cyklu życiowego oraz sposobu transmisji patogenów żywicielom. Prezentacji towarzyszył pokaz okazów różnych stadiów rozwojowych kleszczy zarówno tych głodnych, jak i opitych krwią żywiciela. Wychodząc na spacer na łono natury powinniśmy założyć odpowiednią odzież. Długie rękawy, nogawki i repelenty mogą pomóc w zabezpieczaniu się przed kleszczami - mówiła dr Kubiak. Mitem jest, że kleszcze skaczą na nas z drzew. One bytują niżej, czekając na swoich żywicieli na źdźbłach traw i liściach krzaków. Wabimy je potem, ciepłem i ruchem. – wyjaśniała dr Kubiak.

Najnowsze badania pokazują, że wirus rozprzestrzenia się obecnie w całej Europie, nawet w krajach, które dotąd uchodziły za całkowicie wolne od KZM. W Polsce za szczególnie zagrożone obszary uważa się województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie, gdzie KZM występuje endemicznie. 

Konferencja odbyła się w ramach europejskiego tygodnia szczepień. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Tekst i źródło: fundacja aby żyć