Przyszła wiosna, a wraz z nią sezon kleszczowy. Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Mają niewielkie rozmiary - dorosłe samice osiągają długość 3 do 4 mm, a samce ok. 2,5 mm. Oglądane gołym okiem wyglądają niegroźnie. Dopiero pod mikroskopem widać zakończony haczykami aparat gębowy, tzw. hypostom, przy pomocy którego zakotwiczają się w ciele ofiary.


Występowanie kleszczy
Te nieprzyjemne pajęczaki można spotkać na terenie całej Polski. Najliczniej występują w części wschodniej, północno-wschodniej, północno-zachodniej i zachodniej. Zamieszkują przede wszystkim tereny leśne, podmokłe, porośnięte wysoką trawą czy krzewami. 

Nie jest prawdą, że kleszcze spadają lub skaczą na nas z drzew. Najczęściej wspinają się na trawy i krzewy na wysokość maksymalnie 120-150 cm, gdzie czekają na żywiciela, który „zbiera” je, ocierając się o rośliny. Kleszcze najczęściej wgryzają się w naszą skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza, a więc na głowie (w przypadku dzieci), za uszami, na granicy włosów, na karku, na ramionach, pod pachami, pod biustem, w okolicach pępka, w pachwinach, wokół genitaliów czy pod kolanami. Ugryzienia kleszczy nie bolą, bo pajęczaki te wprowadzają do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne.

Kiedy rozpoczynają swoją aktywność sezonowa?
Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.

Aktywność na świeżym powietrzu
Kleszcze uwielbiają osoby aktywne. Bieganie czy też spacer w lasach i parkach niesie ryzyko kontaktu z kleszczami, a tym samym narażanie się na choroby odkleszczowe tj. borelioza czy też b. groźna kleszczowe zapalenie mózgu. Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcze, należy nosić długie spodnie, a nogawki wciągnąć w skarpety, bluzki z długim rękawem oraz nakrycie głowy. Można też zapatrzeć się w preparaty przeciw kleszczowe, których wybór na rynku jest duży.

Zwykle nie czuć ukąszenia
Zwykle nie czuć ukąszenia, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie całego ciała po każdym powrocie z parku, lasu czy też innych miejsc bytowania kleszczy. Dobrze jest też zrobić wstępne sprawdzenie ciała przed wejście do domu. Należy obejrzeć dokładnie również miejsca zakryte, a u dzieci również przejrzeć dokładnie włosy, a gdy znajdziemy już na ciele kleszcza, to trzeba go jak najszybciej usunąć.

Jak usunąć kleszcza?
Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym.
Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.