Mowa o Michale Borkowskim, ełczanin który zbudował platformę edukacyjną Brainly. Serwis odwiedza co miesiąc 60 milionów użytkowników z całego świata. Jedyne czego brakuje to model biznesowy.

Niegdyś uczniowie odpowiedzi na zadanie domowe musieli szukać w bibliotekach lub encyklopediach. Z biegiem ewolucji internetu  powstała Wikipedia. A teraz rynek podbija Zadane.pl, znany na świecie jako Brainly. Stworzony przez Michała serwis typu Q&A (Questions and Answers). Grupą odbiorców są głównie uczniowie, którzy dzięki stronie są w stanie szybko poszerzać swoją wiedzę, poprzez zadawane pytania na które uzyskują odpowiedź czekając zaledwie kilka minut. Z Polskiego odpowiednika Zadane.pl obecnie korzysta około 7 mln uczniów, zaś z Brainly W Stanach Zjednoczonych  ponad 2 miliony. Na świecie – już powyżej 60 milionów, a użytkowników wciąż przybywa.

Michał wraz ze swoimi pracownikami obsługują platformy w  12 językach i docierają aż do 35 krajów. Borkowski aktualnie częściej niż w Polsce przebywa w Nowym Jorku, gdzie Brainly otworzył swój oddział. Z wiadomych względów Amerykański rynek  dla jego biznesu priorytetem.

Dotychczas firma zdobyła 9 milionów dolarów od General Catalyst, oraz 15 milionów dolarów od funduszu Naspers. Nadal jednak brakuje modelu biznesowego, który pozwoli firmie zarabiać. Michał przekonuje jednak, że jest wstępna koncepcja. Jednak nie wdrażanie go jest działaniem świadomym ponieważ istnieje ryzyko nie wykorzystania w pełni potencjału serwisu, który docelowo ma docierać do kilkuset milionów osób.