Za nami kolejny bieg „Tropem Wilczym”. Bieg poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym. Armii, która po zakończeniu II Wojny Światowej nie złożyła broni, a poświęciła się walce z komunistycznym marionetkowym rządem wspomaganym przez sowietów.


1 marca 2020 po raz 10 w całym kraju obchodzimy dzień Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, zwanych również wyklętymi. Pasjonaci sportu, historii, mundurowi, rodziny z dziećmi a nawet psami wzięli udział w biegu "Tropem Wilczym" organizowanym przez Fundacje Wolność i Niepodległość. W naszym mieście organizowanym przez MOSiR. 

Słoneczna pogoda wspomogła ponad 500 uczestników w przebiegnięciu dystansu o 1963 metrów. Wspomniana długość nie jest przypadkowa, tego roku zamordowany przez komunistyczny rząd został ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Na mecie każdy uczestnik został obdarowany pamiątkowym medalem a Ci zawodnicy, którzy wcześniej zarejestrowali się przez specjalną stronę otrzymali koszulki ze zdjęciem Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych i najodważniejszych żołnierzy Armii Krajowej. Człowieka dzięki któremu zachód dowiedział się o Holokauście na terenie Generalnego Gubernatorstwa ( okupowanej przez Niemców Polsce przyp. red.).

Rekordowy bieg

Jak informuje Ireneusz Dzienisiewicz z ełckiego Mosir-u, frekwencja była rekordowa. W naszym mieście pobiegło ponad 550 osób. Wśród nich żołnierze Amerykańscy, Chorwaccy i Brytyjscy. Dowódca tych ostatnich sił zbrojnych ukończył bieg w ścisłej czołówce. Najszybszy w całym biegu był ełczanin Kacper Wszeborowski. 

Podczas tegorocznego (w Ełku VIII edycja) udział wzięło rekordowo dużo miast i miejscowości w całej Polsce i za granicą. W roku 2019 było to 365 miejscowości i około 75 tys. uczestników. W roku 2020 już ponad 370 miast. Dziś w Mińsku Mazowieckim pobiegł również Prezydent RP Andrzej Duda który uroczyście zainaugurował start.  
Bieg poprzedziło tradycyjne złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej Siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku. Materiał wideo z dzisiejszego biegu