Ironman to zawody triatlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 3,86 km (2,4 mil) pływanie, 180,2 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,195 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych.


Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. W każdym ze startów bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy zawodników. W tegorocznej edycji w Lanzarote udział wziął ełczanin Szymon Brzęk.

Reprezentant Ełku na dystansie Ironman'a startuje już od 2015 roku. Na przestrzeni minionego czasu zdołał wystartować w triatlonie już pięć razy m.in.: w Malborku, Barcelonie, Niecei oraz Lanzarote.

Jak mówi nam Szymon - Dystans Lanzarote zdecydowanie należy do najtrudniejszego z wyścigów triatlonowych, nie biorąc pod uwagę Mistrzostw Świata na Hawajach. Spowodowane jest to warunkami jakie panują na Lanzarote. Większość trasy przebiega pod wiatr w szczególności podczas trasy rowerowej. To właśnie podczas jazdy rowerem nogi najbardziej odmawiały mi posłuszeństwa, całe szczęście udało się zachować spokój i pokonać cały dystans. 

- Dużym zaskoczeniem i jednocześnie dość sporym problemem okazał się dla mnie start wyścigu w wodzie. Kilka tysięcy zawodników wskakujących jednocześnie do wody by pokonać tę samą trasę nie sprzyja komfortowi pływania w szczególności kiedy na tafli wody unosiły się duże fale i wiał mocny wiatr. - Dodaje ełczanin.

Mimo wszystko Szymonowi udało się pokonać triatlon. Jak mówi nam Szymon - Zawsze jest delikatny niedosyt jeśli chodzi o czas. Niestety takie warunki i klimat jaki panuje na Lanzarote mają się nijak do warunków, podczas których trenuję w Polsce. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony ze swojego startu.

Jak zapewnia nam ełczanin to na pewno nie ostatni start i z pewnością możemy spodziewać się następnych. Najbliższym będzie podwójny Ironman organizowany w sierpniu br. na Litwie.


Wyjazd Szymona Brzęka na Ironman'a do Lanzarote był możliwy dzięki: Urzędowi Miasta Ełku - projekt ,,Ironman Lanzarote 2018" - Pan Tomasz Andrukiewicz oraz Pan Artur Urbański, Gmina Ełk - Pan Wójt Tomasz Osewski, Black Shadows Energy Drink - Andrzej Wiśniewski, Energoutil Sp. z o.o. - Andrzej Laskowski, Grodzki Development, DanBuild Constructions Ltd - Daniel Wojcik, Mario Insulation LTD. - Mariusz Wojcik, Dar-Tech - Dariusz Szrejter i Patryk Szrejter, Wasilewski Developer, Raf-Tech - Rafał Dziakowski, Hardplast - Karol Wojsiat, Calypso Ełk, Fabrykasupli.pl - Maciej Bielski, Poseł na Sejm RP - Pan Wojciech Kossakowski, Bud-Trans - Tomasz Kędzierski, Sala Zabaw Tropico, Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka i Rodziny "Zacisze" - Katarzyna i Grzegorz Mikucki, Krzysiek Szymaszko, Pawel Zalewski.