Wakacje z Historią to połączenie aktywnego wypoczynku z wolontariatem, turystyką i eksploracją, a wszystko w cieniu historii, tajemnic i przygody.

Piąta edycja Wakacji z Historią odbywa się na Zamku Krzyżackim w Ełku.  Zamek zbudowany został przez doskonale wszystkim znanego Urlika von Jungingena w XIV wieku.  Przez wieki był pierwszą graniczną warownią w Państwie Zakonnym, a późniejszym czasie Związku Pruskim. Ciężkie położenie sprawiło, że był wielokrotnie oblegany i niszczony między innymi przez Polaków, Tatarów i Litwinów. 

U
dział w badaniach archeologicznych biorą wolontariusze. Często są to całe rodziny które z zamiłowania do historii i jej odkrywania przyjechały nawet z najdalszych zakątków Polski. W formie dobrej zabawy dziesiątki uczestników codziennie od 29 lipca do 7 sierpnia odkrywają tajemnice zamku. Jest to np. legendarne zamurowane przejście. Uczestników badań prócz pracy przy odkrywaniu historii czeka wiele atrakcji. Są to między innymi: nocne zwiedzanie zamku oraz regionu, gry terenowe, konkursy i loterie z cennymi nagrodami. Nie zabraknie również ognisk integracyjnych z gawędami i opowieściami o najciekawszych poszukiwaniach i odkryciach.  Uczestnicy obozują pod namiotami na terenie opuszczonego zamku od strony jeziora. Znajduje się tam kuchnia polowa toalety i prysznic. 
Dotychczas udało się odkopać klatkę schodową do zamurowanego przejścia oraz odkryto tynk na jednej ze ścian zamku z widoczną datą 1696 r (zdjęcia w galerii).
Ciekawostką a jednocześnie problemem jest fakt, że ściany w zamku pochodzą z różnych okresów. 

W badaniach udział może wziąć każdy posiadający chęci i zapał do pracy.

Organizatorem jest Radosław Herman, człowiek dobrze znany ełckim miłośnikom historii, autor publikacji o naszym zamku i wykonawca badań naukowych w warowni.

W sobotę 6 sierpnia będą drzwi otwarte, można będzie zwiedzić ruiny zamku i dowiedzieć się o nowych odkryciach.