Jak podaje Polska Agencja Prasowa nowy banknot o nominale 500 złotych trafi do obiegu już 10 lutego. Na banknocie znajdzie się podobizna króla Jana III Sobieskiego.

W czerwcu 2016 roku Narodowy Bank Polski po raz pierwszy pokazał nowy polski banknot o nominale 500 złotych i zapowiedział, że wejdzie on do obiegu w lutym 2017 r. Widnieje na nim podobizna Jana III Sobieskiego. Projekt banknotu wykonał Andrzej Heidrich, który od 50. lat tworzy projekty polskich banknotów. Jego dziełem są te o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. 

Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Banknot jest zabezpieczony specjalną nitką szerookienkową- to nowoczesne zabezpieczenie, które stosują kraje UE dla ochrony banknotów o wysokich nominałach, takich jak na przykład 500 euro.

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.