Dzieci, młodzież i dorośli mogą rozpocząć swoją przygodę z królewską grą. Nie ważne, czy jesteś amatorem, czy weteranem, przyjdź do Klubu Szachowego znajdującego się, przy Ełckim Centrum Kultury.


Szachy to strategiczna gra planszowa rozgrywana przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu.

Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w latach 70. VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Na ziemie polskie trafiły na kilka sposobów: z Czech, poprzez morskie szlaki handlowe oraz z Rusi Kijowskiej. Była to gra królewska, choć uwielbiali ją też szlachcice i mieszczanie.

Gra w szachy rozwija umiejętność koncentracji, myślenie strategiczne i przyczynowo – skutkowe – szachy od wieków są przecież najbardziej cenioną grą.

Oprócz wszystkich walorów edukacyjnych i wychowawczych gra w szachy to forma rozrywki i świetnej zabawy, która może stać się pasją!

Zajęcia w Klubie Szachowym odbywają się w każdą środę od godziny 16:00 do godz. 20:30. Każdy zainteresowany powinien udać się do Ełckiego Centrum Kultury, następnie kierować się do sali plastycznej (I piętro).