Zdobią naszą szarą rzeczywistość czy też szpecą ? Pewne jest że graffiti może być sztuką a nie wandalizmem.

Graffiti

Sztuka malowania po murach jest równie stara jak stara jest cywilizacja ludzka. Robili to starożytni Grecy czy Rzymianie chcący ośmieszyć polityków a nawet cezarów. O malunkach w jaskiniach nie wspominając.  

Przy pomocy graffiti artyści wyrażają swoje emocje, najgłębsze uczucia choćby patriotyczne. Kibice piłkarscy prześcigają się w malunkach oraz dewastowaniu tych stworzonych przez wrogą ekipę. Doskonale to widać na przykładzie miasta Łódź o którym można by napisać pracę magisterską. 

Należy pamiętać że robiąc to nielegalnie popełniamy wykroczenie a nawet przestępstwo podlegające karze za zniszczenie mienia - nie każdy właściciel czy zarządca nieruchomości musi poznać się na naszej "sztuce" i tłumaczenie że to "street art" nie pomoże.  


Legalnie 

Dobrą sytuacją jest praca zlecona przez właściciela posesji. Przecież dobry mural może służyć jako doskonała reklama lub ozdoba przykuwająca uwagę.  

Są miasta w Polsce gdzie są wygospodarowane legalne miejsca do malowania. Oczywiście nie można umieszczać na nich treści nazistowskich, rasistowskich, pornograficznych, nawołujących do przemocy czy naruszających godność ludzką. Jednym z tych dobrych przykładów jest np. Poznań gdzie szare mury są pokryte kolorowymi malunkami. Decyzje o wyznaczaniu takich miejsc podejmują jednostki samorządowe, placówki, rady osiedli itp. 

Ełk i okolice

Zamieszczamy kilka zdjęć przedstawiających ełckie graffiti - znacie je ?