Wczorajsze wydarzenia pod ratuszem nie przeszły bez echa. W godzinach wieczornych na stronie Facebook Piotra Karpieni pojawił się film, na którym wyraża on skruchę oraz chęć naprawy obecnej sytuacji. Film zachęcający do rozmowy oraz współpracy nad zmianą uchwały śmieciowej zamieścił również prezydent Tomasz Andrukiewicz.


Przypominamy, że sprawa tyczy się przegłosowanej w poprzednim tygodniu uchwały, która narzuciła cenę 58 zł od gospodarstwa, za wywóz śmieci segregowanych. W swoim filmie członek Dobra Wspólnego tłumaczy dlaczego zagłosował za tą ustawą. 
- Argumentem, który skłonił mnie do głosu za tym pomysłem, był argument szczelności tego systemu. Obecnie kilkanaście tysięcy osób nie płaci tego podatku(...), ja głosowałem za systemem który uszczelnia tą lukę.
Jak mówi radny, zdanie zmienił po rozmowach z mieszkańcami miasta, którzy poczuli się niesprawiedliwie poszkodowani. Pomysł radnego Karpieni na naprawę uchwały 

Piotr Karpienia przedstawił swoją propozycję zmian. Według niego najsprawiedliwszą metodą jest płatność od ilości zamieszkałych w gospodarstwie osób z tzw. "progami". Zdaniem radnego, taki system pozwoli rozliczyć ten podatek śmieciowy, bardziej sprawiedliwie pod warunkiem gdy ten system będzie bardziej uszczelniony.  Film prezydenta Tomasza Andrukiewicza 

Swój film wstawił również prezydent Miasta Ełk - Tomasz Andrukiewicz, w którym zapowiedział powołanie nadzwyczajnego zespołu ds. nowego systemu gospodarki odpadami w Ełku, w skład którego wejdą przedstawiciele wszystkich trzech klubów w Radzie Miasta, przedstawiciele ełczan wnoszących petycję oraz stowarzyszeń pracujących na rzecz rodzin / społeczeństwa obywatelskiego, a także pracowników UM. Prezydent wspominał o konieczności uszczelnienia systemu, aby jak najmniejsza ilość osób unikała płatności za śmieci.