Ełk stanie się miastem przyjaznym dla samochodów elektrycznych. Wyznaczono już lokalizację pierwszej publicznej stacji ładowania pojazdów. Prawdopodobnie punkt zostanie zainstalowany w ramach sieci Greenway, która obejmie 75 stacji w całej Polsce. To kolejny krok miasta w stronę nowoczesności.


Stacja ładowania pojazdów elektrycznych powstanie na parkingu znajdującym się na zapleczu budynku kina Planet Cinema. Na ten cel zagospodarowane zostaną dwa miejsca na skraju parkingu. Będzie to pierwsza tego typu publiczna stacja w Ełku.

W związku z ogłoszonym przez Miasto Ełk przetargiem na dzierżawę nieruchomości pod punkt szybkiego ładowania “elektryków”, swoją ofertę złożyła firma GreenWay Infrastructure Poland. Spółka buduje w Polsce największą i najbardziej zróżnicowaną sieć ładowarek do samochodów elektrycznych.

Ełk może znaleźć się w sieci 75 punktów szybkiego ładowania pojazdów, które firma zainstaluje na terenie całej Polski do pierwszego kwartału 2019 roku. Stacje mają być ulokowane w bezpiecznym dla użytkownika dostępie, co ok. 85 kilometrów od siebie. To pozwoli na spokojną jazdę przez całą trasę - przeciętny zasięg auta elektrycznego wynosi od 150 do 450 km.

Ełcka stacja składać się będzie z dwóch niezależnych ładowarek o mocy 100-150 kW, które będą obsługiwały trzy typy wtyczek z możliwością szybkiego ładowania symultanicznego: DC, CCS, CHAdeMO oraz AC typu 2. Czas ładowania auta wyniesie średnio 30 minut. Punkt będzie dostępny całą dobę i we wszystkie dni tygodnia.

Firma GreenWay proponuje całkowite pokrycie kosztów budowy stacji ładowania pojazdów. Spółka pozyskała pieniądze z projektu, który jest współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach mechanizmu finansowego "Łącząc Europę". UE dała na tę inwestycję 3,3 mln euro, co stanowi 85 procent kosztów przedsięwzięcia, przy czym z tej kwoty firma ma zainstalować także 10 ładowarek na Słowacji.

Przetarg odbędzie się 7 września o godz. 11:00 w małej sali konferencyjnej (po­kój 120) Urzędu Miasta Ełku przy ul. Piłsudskiego 4. Więcej informacji tu: 
BIP Ełk - klik
Edytowano: 
W związku z ogłoszonym przez Miasto Ełk przetargiem na dzierżawę nieruchomości pod punkt szybkiego ładowania “elektryków”, swoją ofertę złożyła firma GreenWay Infrastructure Poland. Oznacza, że firma podjęła rozmowy z miastem i wyraziła swoje zainteresowanie budową stacji w Ełku (źródła własne).