
Dodatek gazowy 2023 - komu przysługuje i jak się o niego starać?

Dodatek gazowy w teorii i w praktyce
W roku 2022 rząd podjął szereg działań, które miały pomóc obywatelom mierzyć się z inflacją. Jednym z nich było wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. W tym roku stawka ta wynosi 23 procent, takiego też wzrostu rachunków powinny spodziewać się osoby korzystające z gazu w swoich gospodarstwach domowych. O tak zwanym dodatku gazowym zrobiło się głośno w grudniu 2022 roku. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała wtedy, że będzie przysługiwał osobom w najtrudniejszej sytuacji. Podkreśliła też, że będzie wynosić tyle, co stawka VAT na gaz i że będzie miał postać zwrotu jej równowartości.
Dla kogo dodatek gazowy?
Jedna z najważniejszych zasad dotyczących przyznawania dodatku gazowego mówi o tym, że jest on rozwiązaniem skierowanym jedynie do tych gospodarstw, w których gaz jest wykorzystywany do ogrzewania domu albo mieszkania. Nie ma więc mowy o rządowym wsparciu, jeśli wykorzystuje się go jedynie do gotowania lub podgrzewania wody. Co więcej, nie wystarczy ustna lub pisemna deklaracja. Informacja o ogrzewaniu domu gazem musi być potwierdzona poprzez wpis znajdujący się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek gazowy w 2023 roku będzie też uzależniony od kryterium dochodowego. W gospodarstwach jednoosobowych ma ono wynosić 2100 PLN, a w wieloosobowych – 1500 PLN na każdego członka. Według rządowych szacunków wsparcie trafi do około 300 tysięcy gospodarstw.
Jak wnioskować o zwrot VAT za gaz?
Osoby zainteresowane dodatkiem gazowym powinny złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta lub gminy, do którego przynależą po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej tegorocznej faktury. Czas składania wniosków upływa 30 dni po jej otrzymaniu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj