Dziś (11 listopada) podczas oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uroczyście odsłonięto nowy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieło artysty, Grzegorza Łagowskiego umiejscowiono przed ełckim ratuszem. Prezydent Ełku, który był inicjatorem przedsięwzięcia oficjalnie odsłonił monument, a liczne delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

Józef Piłsudski urodzony 5 grudnia 1867 roku na Wileńszczyźnie. Czynny bojownik o wolność, polityk, strateg, a przede wszystkim Naczelny Dowódca Wojsk Polskich Królestwa Polskiego, Republiki Polskiej oraz II Rzeczypospolitej, naczelnik państwa oraz pierwszy Marszałek Polski (najwyższy stopień wojskowy RP).
Józef Piłsudski był postacią niezwykle barwną, charyzmatyczną, bezkompromisową, ale też kontrowersyjną.
Mimo innych wielkich postaci zaangażowanych w odzyskanie niepodległości oraz odbudowę państwowości to właśnie osoba marszałka jest bez wątpienia największym symbolem niepodległej Polski. 

Pomysł na budowę pomnika
"Pomysł z budową pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przewijał się w rozmowach od kilkunastu lat. Myślę, że nie ma lepszej okazji na budowę jak rok wielkiego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, do tego aby ten uczcić ten moment postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego, Naczelnika Państwa Polskiego i osoby, która położyła ogromne zasługi do tego abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością i niepodległością" mówi zastępca prezydenta Artur Urbański.

Ełk, 11 listopada - wideo z oficjalnych uroczystości 
Nowy monument Marszałka Józefa Piłsudskiego mierzy 2,3 metra, a sam cokół na którym stoi Marszałek ma ponad 1,3 metra. Jak powiedział nam zastępca prezydenta Artur Urbański "budowa pomnika Marszałka jest wstępem do całości zagospodarowania terenu przed Urzędem Miasta, a również rewitalizacji budynku Urzędu Miasta, który nie tylko naszym zdaniem, ale też zdaniem mieszkańców miasta wymaga modernizacji". Cena budowy pomnika wykonanego z brązu wyniosła 80 tyś. złotych.

Co z obeliskiem, który stał do tej pory przed Ratuszem?
Jak powiedział Artur Urbański "chcielibyśmy ten kamień obciąć w jakieś części, tak aby pozostały na nim te tablice informacyjne wraz z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Chcielibyśmy umieścić go w jakimś miejscu, ale jeszcze nie do końca określonym, tak aby była pamiątka wcześniejszego symbolu uczczenia pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego".

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
"Odlew Marszałka Józefa Piłsudskiego jest wykonany z brązu, a cokół to bryła granitowa. Zagospodarowanie terenu przed Ratuszem będzie utrzymane w zarysie granitowym. Będą to płyty granitowe, kostka granitowa. Mam nadzieje, że wszystko nada temu miejscu taki estetyczny i przede wszystkim funkcjonalny charakter" dodaje Urbański.

Pełna relacja z uroczystości w następnym materiale. 
Więcej o obchodach: Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości