W przestrzeni publicznej Ełku do najbliższego piątku (29.11) zostanie zainstalowanych 11 nowych defibrylatorów. Defibrylatory to automatyczne urządzania, dzięki którym nawet osoba na co dzień nie umiejąca udzielać pierwszej pomocy może uratować ludzkie życie.


Fundacja Przedsiębiorczości i Turystyki HOSSA przeszła do ostatniego etapu realizowanego projektu. Przed rokiem Tomasz Ołyński pomysłodawca projektu dostępu do defibrylacji w Ełku pod nazwą Mazurskie Serce ogłosił swój pomysł. Dzięki zaangażowaniu 1 559 mieszkańców Ełku, którzy oddali swój głos na realizację projektu w głosowaniu internetowym, udało się pozyskać środki w wysokości 75 000 zł z funduszu prewencyjnego PZU i zrealizować projekt.

Czym jest AED
AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, urządzenie które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Mówiąc wprost – zwykłych ludzi. Na przystanku, w galerii handlowej czy w biurze.

Defibrylatory w zależności od lokalizacji będą dostępne przez 24 godziny na dobę lub w godzinach pracy obiektu, na którym się znajdą. Urządzania dostępne całą dobę zostaną umieszczone na zewnątrz w specjalnych, ogrzewanych i podświetlanych kapsułach. Dzięki temu będzie możliwość ich użycia w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze.

Mapa ulokowania Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych