
| Źródło: Artykuł zewnętrzny
Co brać na siłownię? Jakie odżywki i suplementy na początek? 5 suplementów wspierających Twój trening i początki na siłowni

Nim sięgniesz po suplementy diety, warto zastanowić się nad tym czy podstawy są prawidłowo zaplanowane. Chodzi oczywiście o dietę i plan treningowy. Te dwa filary gwarantują solidne początki na siłowni, suplementacja dla początkujących natomiast powinna być jedynie ich uzupełnieniem, wartościowym aczkolwiek nie mogącym stanowić podwalin. Żywienie zapewniające realizację zapotrzebowania energetycznego, a także odpowiednie spożycie makroskładników, witamin i minerałów pozwoli zabezpieczyć organizm w najistotniejsze składniki, a jednocześnie umożliwić możliwości wzrostu. Prawidłowy trening, czyli dostosowany do możliwości, ale jednocześnie odpowiednio bodźcujący twój organizm. Jeśli jednak te dwa aspekty są ci znane, prawidłowo się odżywiasz a trening jest wystarczającym, ale nie nadmiernym bodźcem dla twojego ustroju, jednocześnie poszukujesz kolejnego elementu pozwalającego na poprawę formy, logicznym wydaje się być szukanie odpowiedzi w suplementacji.
Suplementy diety czyli co?
Suplementy diety to środki spożywcze, a więc pewien rodzaj żywności, które mają za zadanie dostarczyć do twojego organizmu witamin, składników mineralnych, lub innych substancji. Nie mogą one zaburzać naturalnych funkcji fizjologicznych, prosto mówiąc nie powinny szkodzić. Nie należy mylić suplementów diety ze środkami dopingującymi, powszechnie określanymi mianem sterydów, gdyż jest to całkowicie co innego.
Top 5 suplementów dla początkujących chcących trenować, czyli suplementy na początek
- Najważniejsze suplement po który powinien sięgać każdy z nas, ze względu na miejsce w którym żyjemy, a dokładnie długość promieni świetlnych, to witamina D3. Rekomendacje suplementacyjne sugerują przyjmowanie dawki 800-2000 j.m. dziennie, jeśli jednak możesz, wykonuj regularne oznaczenia formy aktywnej witaminy D we krwi.
- Drugim suplementem na który warto zwrócić uwagę są składniki żywności, przede wszystkim odżywki białkowe, mogące poratować w sytuacji niewystarczającego spożycia aminokwasów, umożliwiając zbilansowanie diety. Nie oznacza to że nie musisz skupiać się na diecie, ale stanowić one mogą cenny wkład w komponowaniu jadłospisu, lub smaczną i zdrową alternatywę dla wysokobiałkowego deseru, dostarczając jednocześnie sporo protein (w tym aminokwasów BCAA).
- W przypadku kiedy masz duży problem ze spożyciem odpowiedniej ilości kalorii, czujesz nadmierną sytość, możesz sięgnąć po tzw. zastępniki posiłków, czyli gainery lub bullki - stanowią one obfite źródło węglowodanów, z nieco mniejszą (w przypadku bulków) lub stosunkowo niską (w przypadku gainerów) dawką białka. Pamiętaj by nie sięgać po niezbyt często, gdyż są łatwostrawne i mogą mocno podnosić poziom glikemii
- Kwasy tłuszczowe omega-3 to kolejny element o który warto zadbać w codziennej suplementacji, przede wszystkim ze względu na potencjał zdrowotny, a także niski ich udział w naszej diecie przez małe spożycie ryb. Istnieją pewne dowody naukowe sugerujące ich wpływ prosportowy, są to jednak doniesienia wstępne.
- Kofeina występująca w kawie, a także innych napojach i produktach spożywczych, jest dobrze udokumentowanym środkiem ergogenicznym. Nie tylko pobudza, ale także podnosi próg bólu, poprawia skupienie, oraz pozwala poprawić wyniki w niektórych dyscyplinach. Stosuj 3-6 mg na kilogram masy ciała, pamiętaj by wcześniej sprawdzić reakcję organizmu na mniejszych dawkach.
- Na koniec absolutny top anabolików, czyli kreatyna - pobudzająca przyrost masy mięśniowej i mająca wspomagać syntezę atp. Wybieraj optymalnie monohydrat, a w przypadku złej tolerancji jabłczan, stosuj 5 g dziennie.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj