
Piaskowanie: Metoda czyszczenia metali od A do Z

Piaskowanie w dużym skrócie
Piaskowanie metalu to inaczej czyszczenie powierzchni metalicznych (stalowych, aluminiowych) przy pomocy materiałów ściernych pod wysokim ciśnieniem (3-8 bar) sprężonego powietrza. Jak nazwa wskazuje, materiałem ściernym najczęściej jest… piasek; oczyszczony i charakteryzujący się odpowiednią do obrabianej powierzchni granulacją. Można go jednak zastąpić — rozdrobnionym szkłem, śrutem, suchym lodem czy żużlem — ważne, by drobinki miały dobre właściwości ścierne.
Jak to się dzieje, że ziarno ścierne nie uszkadza piaskowanej powierzchni? Kluczem jest kontrolowany i właściwie nakierowany strumień powietrza. W połączeniu z piaskiem ma dużą siłę — tak dużą, że byłby w stanie odkształcić co bardziej podatne metalowe powierzchnie! Dlatego ważne jest, by piaskarka znajdowała się w rękach profesjonalisty, dbającego o bezpieczeństwo materiału oraz, przede wszystkim, swoje własne.
Piaskowanie - Hako Technology poradzi sobie z oczyszczeniem nawet najbardziej nierównych, zabrudzonych i zardzewiałych powierzchni. A do tego zabezpieczy je przed kolejnymi etapami obróbki — malowaniem czy lakierowaniem.
Etapy piaskowania
Zgodnie ze „sztuką” obróbki metali piaskowanie powinno przebiegać w trzech etapach:
- Usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni.
- Ujednolicenie powierzchni — przede wszystkim jej wyrównanie.
- Nadanie powierzchni odpowiedniej chropowatości (co ułatwi późniejsze malowanie lub lakierowanie — cząsteczki farby lepiej przylegają do lekko chropowatego metalu).
Dopiero po przejściu wszystkich trzech kroków metal może trafić do dalszej obróbki. Co ważne — mimo że już samo piaskowanie potrafi przedłużyć żywotność metalowych części, to pierwszym etapem obróbki po piaskowaniu powinno być ich zabezpieczenie (przed zniszczeniami, złymi warunkami atmosferycznymi czy rdzą).
Zalety czyszczenia metali metodą piaskowania
Zabieg piaskowania to coś więcej niż czyszczenie metalowych powierzchni. Oczywiście, dokładne i szybkie usuwanie zanieczyszczeń jest główną zaletą piaskarek (o tym, jak wygląda praca z nimi można się przekonać na park maszynowy - Hako Technology). Jednak w porównaniu do innych metod czyszczenia piaskowanie niesie ze sobą także efekty podobne do… szlifowania metalu. Po zabiegu powierzchnia będzie równa i jednolita — a jednocześnie na tyle chropowata, by zapewnić odpowiednią przyczepność cząsteczek farby lub lakieru. Co ważne, ziarno ścierne dotrze do wszystkich „zakamarków” metalowej powłoki — z czym nawet najlepsze szlifierki mają nieraz problemy!
Oprócz tego, poddany piaskowaniu metal można niemal od razu oddać do dalszej obróbki, co tylko przyspiesza proces realizacji zamówień dla klientów. Nic więc dziwnego, że profesjonalne piaskarki znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w zakładach pracujących z maszynami przemysłowymi lub firmach zajmujących się wytwarzaniem metalowych elementów — takich jak wspomniane już Hako Technology.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj