Jeśli wierzyć intencjom Unii Europejskiej, polskiemu rządowi czy WHO które od lat zabiega o tak zwany podatek cukrowy to w naszym kraju miałyby wzrosnąć ceny produktów zawierających cukier - dla naszego dobra oczywiście.


Jak podaje money.pl podatek promowany przez Światową Organizację Zdrowia powinien sięgać nawet 20% i pomógł by walczyć m.in. z otyłością, chorobami krążenia czy cukrzycą typu II.

Przytoczona przez portal statystyka mówi o spadku spożycia czystego cukru w naszym kraju. Na przestrzeni dekady z 1,5 do 1 kg / m-c. Martwi natomiast wzrost spożycia cukru zawartego w produktach. Ma on średnio wynosić ponad 42 kg w skali roku na jednego mieszkańca (2017 rok). Jest to 10 % wzrost w stosunku do lat 2005-2007.

Informacje o chęci opodatkowania słodzonych produktów podał minister na kongresie Szczyt Zdrowia.
– To jest rodzaj akcyzy. Tak, jak w przypadku papierosów. Polacy są coraz grubsi, więc dlaczego nie walczyć z tym zjawiskiem przez podnoszenie cen – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

W Wielkiej Brytanii i w Irlandii podatek od cukru jest nałożony na wszystkie słodkie napoje. Za każde 100 ml napoju, w którym jest ponad 5 gramów cukru, trzeba zapłacić dodatkowo 22 pensy, a jeśli jest go ponad 8 gramów, to kosztuje dodatkowo 29 pensów.
W Meksyku 10 % podatek miał się przełożyć na 10 % spadek spożycia napojów słodzonych. Co ciekawe przełożyło się to też na wzrost spożycia wody wśród społeczeństwa.

Większe wpływy do budżetu
Jak wylicza cytowany portal polacy w 2016 roku wydali na napoje słodzone 8,3 mld złotych! Doliczając słodzone herbaty, słodycze ta kwota sięgałaby ok 14 mld złotych rocznie. Uwzględniając spadek spożycia mogłyby to być kwota ok. 1,5 mld złotych dodatkowego wpływu do kasy państwa.

O cukrze w Ełku na I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej
Obecny na forum Pan Andrzej Jacyna - prezes NFZ mówił o innym problemie z którym boryka się nasze społeczeństwo oraz przemysł. Tym problemem jest coraz częściej stosowany w produktach spożywczych syrop glukozowo - fruktozowy zamiast cukru. Jak wynikało z prelekcji prezesa NFZ jest on daleko bardziej niebezpieczny od tradycyjnego słodzika.
(...) Wolę cukier niż ten syrop i dobrze by było gdyby ten syrop obłożono ciężkim podatkiem. Tak jak alkohol, tytoń. To tak samo jak te niedobre rzeczy, w tym sól i syrop fruktozowy... (...) 2 czerwca 2018, Ełk