Resort zdrowia chce wprowadzić przepisy, dzięki którym będzie można rejestrować przebieg interwencji ekip karetek pogotowia w sytuacjach zagrażających zdrowiu pacjenta. W tym celu zostanie znowelizowana ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Ratownicy medyczni od dawna domagają się od ministra zdrowia takiego rozwiązania. Ostatnio taki apel wystosowali do niego po głośnym napadzie amerykańskiego operatora filmowego Matthew L na ratownika w hotelu w Bydgoszczy. Rzucił się on na ratownika z pięściami, a nawet straszył nożem.

Ponieważ takich zdarzeń jest coraz więcej, również minister sprawiedliwości chce zadbać o bezpieczeństwo ratowników. W tym celu wydał wytyczne dla prokuratorów, wśród których jest postulat wnioskowania o karę bezwzględnego więzienia dla osoby, która zaatakuje ratownika podczas pracy i wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawi się sygnał o możliwości popełnienia tego typu przestępstwa.

Dla ratowników zostaną też zorganizowane specjalne szkolenia. Będą podczas nich instruowani, jak należy się zachować w niebezpiecznych sytuacjach, jak się bronić przed agresywnymi pacjentami oraz jak reagować na agresję członków rodziny osób poszkodowanych. W styczniu takie szkolenia odbyły się w województwie zachodniopomorskim.