To już kolejne słodkie Święto Miodu organizowane przez Ełckie Centrum Kultury. Do naszego miasta przyjechali wystawcy z Kętrzyna, Mrągowa, Białej Piskiej, Reszla, oraz wielu innych miast i miejscowości północno-wschodniej Polski.

Prawdą jest, że miód możemy kupić w każdym trochę lepiej wyposażonym sklepie spożywczym, ale na święcie miodu jest to prawdziwa galeria miodowych przysmaków. Podczas tego typu wydarzeń możemy kupić różne rodzaje miodów, ale nie tylko. Również coraz bardziej popularny pyłek kwiatowy, czy np. pierzga. Z roku na rok coraz więcej smaków, wymyślnych opakowań nawiązujących do tradycji pszczelarskich. Wszystko to, aby zachęcić nas do kupna. Maleńkie słoiczki można było nabyć już za 4 zł, litrowe miody to koszt około 35 zł. Za wrzosowy trzeba było wyłożyć nawet 65 zł za słoik.

O pszczelarstwie rozmawialiśmy z wystawcami z gospodarstwa Bartnik Mazurski z Kętrzyna.
Jak usłyszeliśmy pszczelarstwem zajmują się od 3 pokoleń, a ich miody są "certyfikowane od pola do stołu". Pasieki znajdują się na obszarze natura 2000 na naturalnych czystych terenach, idealnych dla pszczół. 

Redakcja:
 Co zmieniło się w hodowli pszczół na przestrzeni lat? 

Gospodarstwo Bartnik Mazurski:
Moim zdaniem na przestrzeni lat zmienił się klimat i pogoda, która właśnie jest problemem. Obserwujemy to od wielu lat. Na wiosnę brak jest okresu przejściowego co jest bardzo niekorzystne dla rozwoju rodziny pszczelej. My w naszych pasiekach pozyskujemy miód w sposób tradycyjny, a materiał genetyczny pozyskujemy z instytutu - to akurat daje nam duży komfort pracy. 

Redakcja: Gołym okiem widać, że oferty pszczelarskie są coraz bogatsze, kolorowe. Jak to wygląda u Was?  

Gospodarstwo Bartnik Mazurski: Tak, nasza firma dba o swojego klienta i chce aby ten był dopieszczony. Co roku zaskakujemy ich czymś nowym, poszukujemy nowych smaków. Posiadamy miody m.in. z imbirem, cynamonem. W tym roku pojawił się miód z miętą. Każdy znajdzie na naszym stoisku coś dla siebie. 

Oprócz stoisk z produktami pszczelarskimi w ECK odbyły się konkursy na najlepsze ciasta oraz miody. Tych pierwszych zostało zgłoszonych aż 21. Poniżej wyniki.

W konkursie na najlepsze ciasto z miodem: 
I miejsce: Pani Monika Kitkowska
Wyróżnione: Pani Danuta Bednarz oraz Pani Halina Koncewicz

W konkursie na najlepszy miód rzepakowy:
I miejsce i Puchar Marszałka zdobyła: Lidia Salikier

W konkursie na najlepszy miód lipowy
I miejsce i Puchar Marszałka zdobyła: GP Mazurska Pasieka

W konkursie na najlepszy miód gryczany:
I miejsce i Puchar Marszałka zdobyła: Leśna Pasieka

W konkursie na najlepszy miód wielokwiatowy:
I miejsce i Puchar Marszałka zdobyła: GP Kraina Miodu

W konkursie na najlepszy miód odmianowy:
I miejsce i Puchar Marszałka zdobyła: Pasieka Ranczo w Kaczej Dolinie