W polskiej kuchni grzyby są niezwykle cenionym składnikiem wielu potraw. Pierogi, krokiety, sosy, czy zupy, to tylko kilka dań z ich wykorzystaniem. Tegoroczny wrzesień okazał się miesiącem niezwykle łaskawym dla grzybiarzy i poskutkował sporą liczbą leśnych wycieczek. Warto jednak w odpowiedni sposób przygotować się do grzybobrania, bo niestety niektóre gatunki grzybów są śmiertelnie trujące.


Kierując się kilkoma prostymi zasadami można uniknąć poważnego zatrucia.

  1. Zbieraj jedynie grzyby co do których nie masz żadnych wątpliwości, że są jadalne.
  2. Zbierać jedynie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode owocniki bez wykształconych cech danego gatunku stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.
  3. Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  4. Unikaj błędnych metod rozpoznawania grzybów trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami czy gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak).
  5. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym wypadku nie korzystaj z reklamówek foliowych powodujących zaparzanie grzybów i przyspieszających ich psucie.
  6. Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów (takich jak zakłady produkcyjne, drogi o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  7. Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
  8. Nie rozkopuj ściółki i nie niszcz grzybni – wyrosną na niej nowe grzyby.
  9. Nie przyjmuj rad od przygodnych grzybiarzy i nie kupuj grzybów z nieznanego źródła.
  10. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Ważne również aby podczas pobytu w lesie zabezpieczyć swoje ciało przed kleszczami. Pomocny będzie środek odstraszający owady oraz odpowiednio dobrane ubranie - bluzka lub kurtka z długim rękawem, długie spodnie, kalosze (chroniące także przed pokąsaniem przez żmije) i nakrycie głowy.

Mimo cenionych walorów kulinarnych grzybów nie powinno się podawać ich małym dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom starszym oraz pacjentom borykającym się z chorobami przewodu pokarmowego ze względu na to, że są ciężkostrawne i mogą powodować dyskomfort trawienny.

Jeżeli po spożyciu grzybów występują nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni, podwyższona temperatura – należy niezwłocznie wywołać wymioty i zgłosić się do lekarza.

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować życie.