Po dziesięciu latach wyruszył z Ełku pierwszy pociąg osobowy na trasie do Orzysza. Na przejażdżkę 120 osobowym pociągiem turystycznym, pasjonaci kolei wybrali się w piątek 8 lutego.


Przejażdżka pociągiem turystycznym odbyła się 8 lutego. Wydarzenie rozpoczęło się na ełckim PKP. Tuż przed godziną 15:00 na ełckie tory wjechał pociąg z Olsztyna, który po krótkim postoju ruszył w dalszą trasę. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz przedstawiciele Urzędu Miasta w Orzyszu.

Ostatni kurs pociągu pasażerskiego po trasie Ełk- Orzysz miał miejsce w 2009 roku. Po powrocie zaplanowano atrakcję dla podróżujących: wycieczkę z przewodnikiem ulicami miasta, podziwianie ełckiego muralu, przedstawiającego parowóz Ty2-1258. Następnego dnia pociąg wyruszy do Białegostoku przez Olecko i Suwałki.

Organizatorem był TurKol, firma zajmująca się turystyką kolejową i organizowaniem imprez kolejowych. Inicjatywa polega na organizowaniu przejażdżek kolejowych specjalnymi pociągami oraz atrakcjami z nimi związanymi.

Przejazdy kolejowe adresowane są do sympatyków kolei i podróży pociągami, ale także do rodzin i osób chcących w ciekawy sposób spędzić czas. Skład pociągu pomieścił 120 pasażerów. W głównej mierze byli to wielbiciele kolei. Koszt przejażdżki pokryła firma ze sprzedaży biletów.

Było to pierwsze w tym roku tego typu wydarzenie na Mazurach, natomiast w Polsce przejażdżki turystyczne cieszą już się dużym zainteresowaniem.