W przestrzeni publicznej Ełku od dziś zostanie uruchomiona sieć Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. To sieć składająca się z 11 aparatów do defibrylacji umieszczonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów użyteczności publicznej.


Od dzisiaj mieszkańcy Ełku mogą czuć się bezpiecznej, gdyż w razie stanu zagrożenia życia w miejscu publicznym mają możliwość skorzystania z unikatowego aparatu medycznego do uratowania ludzkiego życia. Warto pamiętać, że aparat do defibrylacji nie zastąpi uciskania klatki piersiowej i zachowania „spokojnego ducha” w trakcie wykonywania masażu serca. Pamiętajmy o głębokich i szybkich uciskach klatki piersiowej, gdyż to stanowi istotę przywracania ludzkiego życia. Aparaty AED to ratownicy, który przeprowadzą Nas przez całą akcję reanimacyjną oraz w razie potrzeby wyzwolą wiązkę elektryczną, która pozwoli przywrócić normalny rytm pracy serca.


Pod budynkiem Ełckiego Centrum Kultury odbył się również krótki kurs jak używać aparatu AED, prowadzony przez ratowniczkę medyczną(obecna na zdjęciu obok pomysłodawcy i koordynatora projektu Tomasza Ołyńskiego). 


Statystycznie każdego roku w Polsce ponad 40 00 tysięcy osób umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Także w miejscach publicznych ! Statystycznie 95 procent społeczeństwa nie podchodzi do osoby leżącej i wymagającej pomocy. Starajmy się nie być obojętni na potrzebę ratowania ludzkiego życia i bądźmy w grupie tych 5 procent osób, którzy reagują. Powiązane artykuły:
11 defibrylatorów w Ełku pomoże ratować ludzkie życie