W roku 2020 obchody świąt majowych celebrowane są w zupełnie innym charakterze. Ze względu na trwające restrykcje związane z ogłoszoną pandemią COVID-19 nie będzie tradycyjnych miejskich obchodów. Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało materiały wideo, prezentacje, lekcje on-line oraz quiz związany ze świętem flagi i Konstytucją 3 Maja z 1791 roku.


1 maja
 to Międzynarodowe Święto Pracy (ang. International Workers Day). Ustanowione zostało w 1889 roku w Paryżu na cześć robotników którzy zginęli na demonstracjach w Chicago trzy lata wcześniej. Święto obchodzone jest niemal na całym świecie. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku. Na przestrzeni lat w demonstracjach i pochodach  1 majowych biorą  udział organizacje lewicowe,  robotnicze, partie socjalistyczne i komunistyczne. 1 maja to również 16 rocznica wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. 

2 maja
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem młodym bo ustanowionym w 2004 roku przez sejm RP. Celem święta jest propagowanie symboli narodowych oraz przywiązania do nich. Warto pamiętać, że data ustanowienia święta nie jest przypadkowa, przypomina jak żołnierze 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. 
Za czasów PRL właśnie w tym dniu zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

3 maja Święto Konstytucji
Hucznie obchodzone na pamiątkę pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie. Konstytucja uchwalona za rządów króla Stanisława Augusta w roku 1791. Jej głównymi autorami byli Król Stanisław Poniatowski, Ignacy Potocki oraz biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński. Dokument znosił m.in. monarchię elekcyjną oraz liberum veto 
Z perspektywy czasu i wiedzy historycznej jest to obraz słodko - gorzki, bo ściśle powiązany z upadkiem Rzeczypospolitej. Rok po uchwaleniu najważniejszego dokumentu w państwie, rozpoczęła się kolejna przegrana wojna, a w perspektywie czasu również 2 i 3 rozbiór kraju.
Więcej na stronie muzeum

Materiał Muzeum Historycznego w Ełku - Konstytucja 3 MajaObchody w Ełku. Mówi dyrektor ełckiego Muzeum Rafał Żytyniec oraz dyrektor ECK Aneta Werla