10 czerwca br. funkcjonariusze olsztyńskiej i mazowieckiej Krajowej Agencji Skarbowej, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się produkcją nielegalnych papierosów.

W trakcie czynności mundurowi przeszukali trzy posesje, w tym gospodarstwo rolne położone na terenie powiatu inowrocławskiego oraz cztery lokale mieszkalne w Bydgoszczy i na terenie powiatu inowrocławskiego.

Na dwóch posesjach w pomieszczeniach magazynowych, w zaparkowanych samochodach i przyczepie kempingowej, ujawnili łącznie ponad 1,9 ton tytoniu  i prawie 560 tys. szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli także linię technologiczną, oprzyrządowanie i materiały do produkcji papierosów (owijki do ustników, bibułka papierosowa, filtry, klej, aromaty). 

Na miejscu ujawniono palący się stos odpadów poprodukcyjnych, m.in. resztki tytoniu, gilzy i pudełka wiodących marek papierosowych.

Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa mógłby stracić blisko 2,9 mln zł.

Zatrzymano sześciu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiegoi wielkopolskiego. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w wysokości 180 tys. zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Dalsze czynności prowadza równolegle Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy (MUCS) w Warszawie  oraz Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.