Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, odnaleźli skarb na terenie Ełku. Podczas poszukiwań natrafili na tajemnicze ponad 500 monet m.in. z XVII wieku. Jest to znalezisko na skalę ogólnopolską.


Dziś odkrywcy znaleziska ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież, Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku oraz prezydent miasta zaprezentowali znalezione monety. Historia ich odkrycia sięga prac modernizacji ulicy Wojska Polskiego, skąd wykopana ziemia została przewieziona na os. Konieczki, teren prac budowlanych dewelopera Wasilewskiego. W lutym bieżącego roku, ełccy odkrywcy po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń m. in. od konserwatora zabytków oraz samego dewelopera rozpoczęli prace. Pierwszą znalezioną przez nich monetą był półtorak Zygmunta III Wazy, od tego rozpoczęła się seria innych znalezisk. Łącznie odkryto ponad 500 monet wybitych w różnych krajach, w ich skład wchodziły między innymi monety duńskie, szwedzkie, polskie czy nawet szkockie. Oprócz tego natrafiono na wiele innych skarbów z młodszych epok, między innymi gwoździe, odznaki czy prawdopodobnie kawałek matrycy drukarskiej, być może pochodzącej z redakcji gazety Hamagid - pierwszego na świecie tygodnika w języku hebrajskim, drukowanym w Ełku w XIX wieku.

Prezentacja skarbu
Jak skarb trafił do ziemi oraz dlaczego nie został odkopany przez właściciela? Możemy się tylko domyślać. Być może był to depozyt kupca, który nocował w naszym mieście i na noc zakopał swój skarb by nazajutrz go wykopać i zabrać w dalszą drogę, jednak wojna, pożar lub śmierć mu to uniemożliwiła. Druga połowa XVII wieku była dla Ełku pełna niemiłych niespodzianek. Miasto na przemian było niszczone a ludność dziesiątkowana przez zarazy (1653 i 1659 r.),  pożary (największy 19 marca 1688 roku, w którym spłonął między innymi ratusz wraz ze wszystkimi aktami miasta) czy też najazdy najpierw Szwedów w 1655, którzy splądrowali kościół zabierając wszelkie złote naczynia liturgiczne, następnie Tatarów którzy nie tylko doszczętnie spalili i zgrabili miasto ale również zabrali 448 osób w jasyr.Skarby znalezione przez ełckich pasjonatów zostaną poddane dalszej ekspertyzie. Po zakończeniu badań zostaną wystawione w Muzeum Historycznym w Ełku.

Strona Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Jaćwież"