W życiu dwie rzeczy są pewne - śmierć i podatki. W tym przypadku, śmieci i podatki. Jeśli projekt uchwały przedłożony przez prezydenta Andrukiewicza przewodniczącemu RM Ełku wejdzie w życie to od 1 czerwca niemal każde gospodarstwo domowe, bez względu na ilość zamieszkujących je osób będzie zobligowane do płacenia 58 zł miesięcznie za śmieci. Czy nie ma innego bardziej sprawiedliwego sposobu naliczenia opłaty? Otóż urzędników nie obchodzi czy ktoś ma kompostownik czy też produkuje bardzo mało śmieci. O problemie z miejscem na selekcję śmieci na frakcje już nie wspominając, ale akurat za te rozwiązanie należy podziękować ustawodawcy.


W marcu br. na specjalnym spotkaniu prasowym, prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz poinformował o nowych zasadach segregacji śmieci. W trakcie spotkania tłumaczył zasady segregacji odpadów komunalnych, przedstawił jak będą wyglądały kontenery oraz odpowiednie naklejki informacyjne. Nie została jednak podana informacja, ile będzie nas ta usługa kosztować. Mówiono, że brane pod uwagę jest parę możliwości naliczania: od ilości zużytej wody, liczby mieszkańców gospodarstwa czy metrażu nieruchomości. 

Czas mijał, w naszym kraju ogłoszono stan epidemii, temat edukacji dotyczącej segregacji odpadów komunalnych został zepchnięty na boczny tor. Niedawno do ełckich radnych trafił projekt uchwały, w której znajduje się proponowana cena dotycząca odprowadzania odpadów. Cena ma być identyczna dla każdego domu czy też mieszkania, niezależnie czy zamieszkuje ją 1 czy np. 10 osób. Zryczałtowana stawka ma wynosić 58 zł.

W projekcie uchwały możemy znaleźć również, przewidywane ulgi w wysokości 58% opłaty, których dochód nie przekracza 150% kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, oraz w wysokości 16% opłaty, których dochód nie przekracza 142% kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.Ceny dla nieruchomości niezamieszkałych generujących odpady


W projekcie przedstawione zostały również wysokość opłat dla nieruchomości niezamieszkałych, ale na których powstają odpady komunalne np. sklepy, restauracje etc. I tak: 
1) pojemnik o pojemności 120 l - 6,30 zł
2) pojemnik o pojemności 240 l - 12,70 zł
3) pojemnik o pojemności 660 l - 34,90 zł
4) pojemnik o pojemności 1100 l - 58,20 zł

Projekt ma zostać przedstawiony i przegłosowany na najbliższym zebraniu Rady Miasta Ełk.

Radny Wiloch związany na co dzień zawodowo z PGO Eko Mazury pisze na swoim Facebooku: Prezydent Andrukiewicz tłumaczy nowe zasady oraz wkleja wideo: