Od środy 25.03.2020 r. będą obowiązywały nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Nowe ograniczenia zostały ogłoszone po dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.


Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że wprowadzone zostają następujące nowe ograniczenia:

1. Ograniczenie w przemieszczaniu się z wyjątkiem:

- Drogi do pracy
- Wolontariatem w walce z koronawirusem
- niezbędnych spraw życia codziennego

Nowe zasady ograniczające przemieszczanie się i zgromadzenia dotyczą również obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów - będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób 

2. W zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby 

- Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. 

3. Dozwolona liczba osób, jakie będą mogły przebywać w środkach komunikacji miejskiej, będzie musiała odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Minister zdrowia apeluje - Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia. 

Premier podkreślił, że te ograniczenia są konieczne, żeby jak najbardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 774/9 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Dziś zmarła 9 osoba zakażona koronawirusem - 68-letni mężczyzna który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące.