PwC prognozuje, że światowy sektor mediów i rozrywki w perspektywie kolejnych kilku lat, do 2022 roku, będzie rósł średniorocznie w tempie 4,4 proc. Jego wartość powinna wynieść na koniec badanego okresu 2,4 bln dolarów amerykańskich. Natomiast nasz rodzimy rynek medialny według prognoz będzie rósł do 2022 roku w tempie 3,5 proc. rocznie, osiągając na koniec perspektywy badawczej wartość ponad 13 mld dolarów, wobec 10,6 mld dolarów na koniec 2018 roku. Które media dominują na naszym rynku? Czyją są własnością?


Giganci rynku mediowego w Polsce
Segmentem odpowiadającym w dużej mierze za dynamikę całego rynku mediów w Polsce są serwisy OTT, czyli serwisy streamingowe, które dostarczają treści wideo przez internet. Widzowie mogą oglądać to, co chcą, bez potrzeby opłacania abonamentu za płatną telewizję. Na popularności zyskują platformy służące do oglądania filmów i seriali na życzenie, takie jak HBO GO, które dostępne jest wraz z internetem w UPC. Ten biznes ma w najbliższej przyszłości rozwijać się na polskim rynku mediów w tempie 13,3 proc. rocznie. Na razie spokojna o swoją pozycję może być telewizja. Eksperci PwC zaznaczają, że serwisy OTT i telewizja rozwijają się równolegle względem siebie.

Na drugim biegunie wobec OTT i telewizji znajduje się rynek prasy. Eksperci przewidują, że tempo rozwoju rynku prasy w Polsce w kolejnych pięciu latach będzie ujemne i wyniesie -0,6 proc. To i tak najlepszy wskaźnik dynamiki na tle Europy. Średnia dla świata wynosi -2,4 proc.

Media w Polsce niekoniecznie polskie
Wiemy już, że telewizja trzyma się mocno na rodzimym rynku medialnym. Sprawdźmy zatem, do kogo należą poszczególne stacje telewizyjne. Przy okazji warto sprawdzić, w czyich rękach są czołowe dzienniki, tygodniki, rozgłośnie radiowe i portale internetowe.

Jeśli chodzi o telewizję, to TVP1, rzecz jasna, znajduje się w polskich rękach. Podobnie jest w przypadku Polsatu, który również może pochwalić się szeroką widownią. Pozostałe stacje telewizyjne należą do:

TVN – Stany Zjednoczone (Scripps Networks Interactive),
TVP2 – Polska,
TVP Info – Polska,
TVN24 – Stany Zjednoczone (Scripps Networks Interactive),
TV4 – Polska (Cyfrowy Polsat),
TVN7 – Stany Zjednoczone (Scripps Networks Interactive),
TV Puls – Polska,
TTV – Stany Zjednoczone (Scripps Networks Interactive).
W przestrzeni radiowej króluje radiostacja RMF FM. Należy do Bauer Media Polska, spółki z kapitałem niemieckim. Drugie pod względem popularności radio w Polsce, Radio ZET, znajduje się w rękach francuskich (Eurozet). Natomiast takie stacje jak Jedynka, Trójka – Program 3 Polskiego Radia, VOX, Radio Maryja, TOK FM są własnością polskich spółek i firm.

W prasie największy udział wśród gazet codziennych ma „Fakt”, będący własnością niemiecko-szwajcarskiej grupy Ringier Axel Springer Polska. Na drugim miejscu jest polska „Gazeta Wyborcza”, własność Agory, a na trzecim „Super Express”, własność polskiego ZPR Media. Wśród tygodników prym wiedzie „Newsweek”, który jest tytułem spółki niemiecko-szwajcarskiego Ringier Axel Springer Polska.

Czy mamy „wolne media” w Polsce?
Kwestią nierozerwalnie związaną z rynkiem mediów jest wolność dziennikarska. Czy polska telewizja, radio, gazety oraz portale internetowe rzetelnie przedstawiają zastaną rzeczywistość? Według raportu organizacji Freedom House z 2019 roku o stanie demokracji w mediach Polska uzyskała pod tym względem 84 punkty na 100 możliwych, o jeden mniej niż rok wcześniej.

Pod względem poziomu wolności i niezależności mediów Polska uzyskała trzy na cztery punkty. Oceniono, że rynek medialny w naszym kraju jest pluralistyczny i w większości stanowi własność prywatnych podmiotów.

Zaufanie widzów do mediów w Polsce
Według raportu Reuters Institute for the Study of Journalism można powiedzieć, że Polacy stopniowo tracą zaufanie do mediów. W 2018 roku najpopularniejszymi źródłami informacji były stacja telewizyjna TVN oraz portal internetowy Onet.

W 2017 roku zaufanie Polaków do mediów wynosiło 53 proc., a w 2018 roku było to już tylko 48 proc. Wielu z nas dociera do informacji przez internet:

54 proc. za pośrednictwem Facebooka,
37 proc. za pośrednictwem YouTube’a,
13 proc. za pośrednictwem Messengera.
Reuters podaje, że odbiorcy w naszym kraju najczęściej korzystają z TVN-u (56 proc.), Polsat News (41 proc.) i RMF FM (40 proc.). Do najpopularniejszych portali internetowych zalicza się:

Onet – 52 proc. głosów,
Wirtualną Polskę – 48 proc. głosów,
TVN24.pl – 37 proc. głosów.
Z raportu Reutersa można wysnuć wniosek, kto rządzi na rynku mediów w Polsce, co zbiega się z najwyższym poziomem zaufania ze strony widzów. Na pierwszym miejscu w takim rankingu znalazła się stacja radiowa RMF FM, później telewizje: Polsat i TVN, a na kolejnych pozycjach portale Onet i Wirtualna Polska oraz „Gazeta Wyborcza”.