Zaproszenie na prezentację garnków i artykułów gospodarstwa domowego otrzymaliśmy na jeden z firmowych telefonów. W tym samym czasie były to nawet dwie propozycje w dwóch różnych miejscach w naszym mieście! Oczywiście na jedno z tych spotkań udał się nasz reporter. Jak wyglądają słynne pokazy oraz kto jest na celowniku naciągaczy oferujących bardzo kosztowne produkty, charakteryzujące się niemal cudownymi właściwościami?


Gwarantowany prezent. Nie jesteśmy oszustami
Styczeń 2019 roku. Na jeden z numerów zadzwoniła pracownica call center, doskonale wiedziała do jakiego miasta dzwoni. Zaprosiła na prelekcję połączoną z pokazem produktów prozdrowotnych zorganizowanych w jednym z lokali w centrum miasta. Konsultantka zapewniła o wartościowym, gwarantowanym prezencie. Patelnia dla par, natomiast dla singli coś odrobinę tańszego. „Nie jesteśmy oszustami” zapewniła…
Prezentacja zaplanowana została w środku tygodnia na godzinę 11:00. Pięknie. Tylko kto z aktywnych zawodowo ludzi ma czas na takie rzeczy w takim terminie? 

Prezentacja oraz konkursy z „nagrodami”
Organizatorzy zadbali o dobry klimat. Zapewnili kawę, herbatę oraz ciasteczka. Zgromadzeni na sali to w ogromnej większości seniorzy! Emeryci i renciści to osoby dysponujące dużą ilością wolnego czasu.
Można było odnieść wrażenie, że wielu z nich nie do końca zdawało sobie sprawę z tego co się wokół nich dzieje. Osoby prowadzące spotkanie to mistrzowie manipulacji. Osoby uczestniczące w spotkaniu są wprawnie naprowadzane od chorób i przypadłości cywilizacyjnych do rozwiązania - cudownych produktów za nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Podczas spotkania były organizowane konkursy, podczas których można było wygrać różne drogie rzeczy. Polegały one na losowaniu zwycięzcy z grona osób zaproszonych na pokaz. Osoba która została wylosowana spośród przybyłych gości musiała podpisać tylko przygotowane dokumenty. Jak się później okazało była to umowa na zakup prezentowanych sprzętów i nie tylko. Umowa zawierała wykaz kilkunastu artykułów. Materace, zestawy naczyń, zestawy garnków czy też sprzęty do masażu, wszystko na bagatela 6 tys. zł. Firma rozbiła płatność na 24 raty. W rezultacie do spłaty będzie ponad 8 tys. zł. Nieświadome osoby podpisywały dokumenty nie wiedząc co dokładnie jest zawarte na dokumentach. Ciekawość, chęć dbania o zdrowie i naiwność okazały się zgubne.

Tego typu pokazów jest bardzo dużo. W ciągu tygodnia potrafią odbyć się nawet 4 spotkania na których schemat działania jest bardzo podobny.

Wszystkie patelnie, garnki, które są prezentowane na pokazach wykonane zostały z "prozdrowotnego" siluminu, czyli stopu aluminium z krzemem.

Czy można zwrócić przedmioty i odstąpić od umowy?
Tego typu prezentacje odbywają się w wynajętych lokalach a więc, poza siedzibą przedsiębiorstwa. Ten fakt daje kupującemu czas na odstąpienie od umowy. Takie formularze powinny być załączone wraz z kompletem dokumentów. Towar należy odesłać pod wskazany adres w odpowiednim terminie. Jak dowiedzieliśmy się od naszego czytelnika, który opisał nam taką sytuację - umowy kredytowe bywają zawierane za pośrednictwem znanych oraz godnych zaufania banków! W tym wypadku warto jest również zadbać o kontakt z taką instytucją.

Nasze informacje potwierdza Rzecznik Praw Konsumenta w Ełku - Dariusz Dracewicz: „osoby mogą rozwiązać umowę w ciągu 14 dni. Takie prawo mają również osoby, które podpisały umowę na kredyt. Zdarzają się jednak problemy z odzyskaniem pieniędzy, ale wtedy zawiadomienie o wyłudzenie pieniędzy jest zgłaszana na policje przez osobę pokrzywdzoną. Średnio tygodniowo po pokazach, które są organizowane w naszym mieście w różnych miejscach trafia do mnie 5 osób z takim problemem”.

Rzecznik Praw Konsumenta przyjmuje:
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30
Oraz w soboty w galerii Brama Mazur w godzinach 11:00 – 16:00.