45 – tyle wypadków na Warmii i Mazurach spowodowali w pierwszym półroczu tego roku nietrzeźwi kierowcy. Policjanci w tym okresie zatrzymali prawie 1 800 nieodpowiedzialnych osób, które wsiadły za kierownice swoich pojazdów pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze wiedzą jakim niebezpieczeństwem są tacy kierujący, dlatego nie mają pobłażania zarówno wobec tych, którzy z promilami jadą drogą, jak i tych, którzy w takim stanie płyną szlakiem wodnym.


W pierwszym półroczu 2016 roku było ich 65. Rok później w analogicznym okresie 51. W pierwszej połowie 2018 roku policjanci odnotowali 45 kierujących, którzy spowodowali na drogach Warmii i Mazur wypadki. Jak widać ich liczba spada, jednak wciąż jest zdecydowanie za duża. Dlatego tak ważna i potrzebna jest trudna praca policjantów, którzy każdego dnia kontrolują stan trzeźwości kierowców na naszych drogach. Średnio każdego dnia policjanci na Warmii i Mazurach zatrzymują 10 kierujących pod wpływem alkoholu. Jednak w swoich działaniach funkcjonariusze nie ograniczają się jedynie do dróg lądowych. Policyjni wodniacy kontrolują także poruszających się różnymi urządzeniami na szlakach wodnych.

W Ełku W miniony weekend (06-08.07.2018) w wyniku przeprowadzonych kontroli na Jeziorze Ełckim, policjanci ujawnili siedem osób pływających rowerami wodnymi, które znajdowały się pod wpływem alkoholu. Wszystkie osoby zostały ukarane mandatami w wysokości od 100 do 300 złotych.  

Policja przypomina: 
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Apelujemy, żeby nie wsiadać do kajaków, żaglówek czy też na rowery wodne, znajdując się pod wpływem alkoholu. W sezonie letnim często dochodzi do dramatycznych zdarzeń właśnie dlatego, że osoby najpierw sięgnęły po alkohol, a następnie lekkomyślnie wyruszyły na akweny. Pamiętajmy, że pływanie rowerem wodnym, łódką lub kajakiem przez osobę pod wpływem alkoholu może skutkować mandatem nawet do 2 tysięcy złotych. Przypominamy także, że kodeks karny za kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.