Pomimo zakończenia prac rozminowania terenu całego kraju po II Wojnie Światowej w 1956r. Na terenie mazur znajdują się duże ilości pozostałości wojennych w formie niewybuchów, niewypałów, bojowych środków chemicznych i innych. Jeden z przypadków takich znalezisk, miał miejsce dziś w Ełku.


W czwartek, 9 sierpnia 2018 r. około godziny 15:00 pracownicy firmy wykonującej prace budowlane związane z kolejnym etapem Parku Kopernika przy ul. Parkowej, podczas prac wykopali niewybuch. Po jego zauważeniu natychmiast została powiadomiona policja, która zabezpieczyła miejsce w pobliżu znaleziska. 

Bardzo szybko na miejscu zjawiły się dwa patrole saperskie z Orzysza, które zabezpieczyły minę przeciwpancerną.

Pamiętajmy, że jeśli znajdujemy się sytuacji kiedy znajdujemy niewybuch, niewypał, bojowe środki chemiczne itp. należy dobrze oznaczyć miejsce, gdzie znajduje się znaleziony obiekt. Następnie dobrze zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Pod żadnym pozorem nie przenosić, a nawet dotykać znalezionego przedmiotu. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji.