Cena alkoholi i papierosów idzie w górę. Rząd oficjalnie zaakceptował projekt, który przewiduje 10-proc. wzrostu akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Państwo wzbogaci się o 1,7 mld zł w 2020 roku. Zmiany dotyczą też e-papierosów. Ile będą kosztowały poszczególne produkty?

Kontrowersyjne zmiany cen alkoholi i papierosów

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" – ogłoszono w uzasadnieniu do projektu.

- Z zaskoczeniem przyjmujemy ogłoszony w dniu dzisiejszym, z pominięciem konsultacji społecznych, rządowy projekt ustawy podnoszący stawkę akcyzy od piwa o 10%, czyli w wysokości ponad 3-krotnie wyższej niż pierwotnie projektowano – informuje oświadczenie Browarów Polskich.

Ponadto, cena liquidów może wzrosnąć nawet dwukrotnie od lipca. Na tę chwilę obowiązuje zerowa akcyza. Jeśli jednak dojdzie do zmian, będzie wynosiła nawet 50 groszy za mililitr.

Jak będą wyglądały podwyżki cen alkoholi i papierosów w praktyce? 

Jeśli projekt wejdzie w życie, od 1 stycznia ceny będą się prezentowały tak: 

 - 0,75-litrowa butelka wina o ok. 0,20 zł,

- półlitrowa puszka piwa o ok. 0,15 zł,

- półlitrowa butelka wódki o ok. 1,40 zł,

- paczka papierosów o ok. 1,10 zł,

- paczka tytoniu do palenia (50 gramów) o ok. 1,70 zł,

- cygara o ok. 0,40 zł za sztukę,

- kilogram suszu tytoniowego o ok. 25 zł. 

Zysk dla państwa – dodatkowo ponad 1,5 mld zł do budżetu 

10 proc. to ok. 1,7 mld zł zysku dla państwa w przyszłym roku i kolejnych latach.

Osobną regulację wprowadzono dla cydru i perry, których moc jest mniejsza niż 5 proc.: w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu, aby "rozwijać ten rynek i pośrednio wspierać produkcję sadowniczą, stanowiącą jeden z filarów polskiego rolnictwa".

 Podwyżka ma wejść w życie od początku roku.