Coraz więcej osób pada ofiarami oszustów na platformie OLX. Niektóre osoby tracą oszczędności swojego życia.


Nowe oszustwo na OLX
Na portalu internetowym OLX można natrafić coraz częściej na oszustów. Chodzi o tzn. „oddam za darmo”, które jest tylko z nazwy za darmo. Jak działają oszuści? Wystawiają na aukcję w kategorii „Oddam za darmo” różne przedmioty. Osoby, które skuszą się na te przedmioty, dostają w wiadomości prywatnej informację, że przedmioty są za darmo, a kosztem jest tylko przesyłka w wysokości 7-10 zł.

Czytelnik portalu niebezpiecznik.pl chciał kupić zestaw klocków LEGO na OLX, ale sprzedająca zestaw osoba napisała, że kuriera będzie musiał opłacić sobie sam, bo „ja nie mam teraz żadnych pieniędzy na koncie”. Osoba ta zaoferowała, że kuriera zamówi w imieniu klienta — on tylko będzie musiał go opłacić przez link z płatnością.

I tu zaczyna się duży problem. Osoba sprzedająca przedmioty wysyła link do opłacenia kuriera. Na pierwszy rzut oka strona niczym się nie różni od strony oryginalnej, ale jest to strona przygotowana specjalnie przez oszusta, która ma za zadanie wyciągnięcie danych do logowania na bankowość internetową. Po zalogowaniu się na stronę oszust dostaję pełny dostęp do naszej bankowości internetowej, a wówczas oszust w ciągu kilku sekund pozbawia ofiarę wszystkich pieniędzy.

Straciła 16 tys. zł
Jak można obejrzeć w jednym z filmów na YouTube, to historia jednej ofiary jest straszna. Otóż osoba, która „oddawał za darmo” klocki LEGO wyczyściła jej konto bankowe na sumę 16 tys. zł.

Cała historia

Jak się nie dać oszukać?
Oby uchronić się przed oszustami, to jak już dostaniemy link do opłacenia kuriera, to zawsze patrzymy na pełny URL podczas logowania na stronę banku. Drugą metodą jest to, aby nie opłacać kurierów w imieniu sprzedających.