Na przełomie czerwca i lipca w Białymstoku mają powstać zielone przystanki autobusowe. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę i montaż metalowych wiat oraz pielęgnację posadzonych wokół nich roślin. Otoczone roślinnością przystanki wprowadzą zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu - informuje portal miejski, Białystok.pl


O nowoczesnych trendach regularnie informuje i nakłania do ich realizowania Robert Wesołowski, radny miejski z Ełku. Mowa o smart city. Są to m.in. zielone dachy, nowoczesny transport publiczny, ukierunkowanie się na rowery czy hulajnogi elektryczne. Zielone wiaty autobusowe z całą pewnością wpisują się w taką strategię. Białystok już poczynił pierwsze kroki. Miasto ogłosiło przetarg na 3 pierwsze takie obiekty. 

Firma, która wygra przetarg, będzie zobowiązana dostarczyć wiaty przystankowe i posadzić wokół nich rośliny, a także zadbać o ich pielęgnację. Przystanki na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów będą otoczone trawami ozdobnymi i krzewami wieloletnimi. Na dachach metalowych wiat zostaną posadzone sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki. Po ścianach przystanków będą pięły się pnącza. Wykonawca będzie miał dwa tygodnie od podpisania umowy na realizację zadania. Ponadto przez dwa lata będzie zobowiązany zajmować się pielęgnacją roślin.

Zieleń w mieści wpływa na obniżenie temperatury w gorące dni, poprawia mikroklimat oraz retencję wód opadowych. Rośliny produkują czysty tlen, poprawiają jakość powietrza.


Co myślicie o takich wiatach w naszym mieście? 

Radny Wesołowski na zielonym dachu Galerii Brama Mazur