Ełk nieustannie rozwija się poprzez nowe inwestycje. W przyszłym roku w naszym mieście powstanie m.in. Park Odkrywców Kolei oraz nowa kładka pieszo-rowerowa nad rzeką Ełk. Łączny koszt projektów to ponad 8,5 mln złotych.


Właśnie rusza realizacja projektów rewitalizacji i zagospodarowania terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej oraz terenów komunalnych nad rzeką Ełk. Wczoraj (27.06) Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podpisał umowę z Zarządem Województwa Warmińsko - Mazurskiego, dzięki której miasto pozyskało na ten cel łącznie prawie 7 mln złotych. Reszta pieniędzy czyli ponad 1,5 mln złotych pochodzi z budżetu miasta.

Pierwszy projekt ma na celu odnowę zabytkowej Ełckiej Kolei Wąskotorowej, która jest atrakcją turystyczną całego regionu. Dlatego pod koniec września przyszłego roku powstanie na tym obszarze Park Odkrywców Kolei. Park w założeniu ma stać się sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców oraz turystów. Powstaną tu urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej.
Będą to m.in.:
- karuzela z przekładnikami, górka rozrządu, tłok pneumatyczny, magnetyczne piłki
- wielokrążek, elektromotywa, silnik parowy, wyścig drezyn
- huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku, magnetyczne obręcze

Dodatkowo na terenie EKW przybędzie parkingów oraz ciągów pieszych. Miejsce będzie lepiej doświetlone poprzez zainstalowanie nowego oświetlenia. A na zmęczonych będą czekać ławeczki.

W dalszej przyszłości planowane jest również zbudowanie nowego budynku Muzeum Historycznego w Ełku.

Drugi projekt dotyczy zdegradowanych terenów nad rzeką Ełk. Mowa tu o okolicach ul. Parkowej, które od dawna czekają na zmianę na lepsze. Tu również wraz z końcem września 2018 roku ełczanie będą mogli cieszyć się nowymi obiektami. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący się z ul. Wojska Polskiego oraz ścieżki do biegania. Spacerowicze będą mogli odpocząć na tarasie z widokiem na ełcką rzekę oraz skorzystać ze stołów piknikowych.

Poprawi się również bezpieczeństwo i wygoda pieszych korzystających z mostu łączącego ulicę Kilińskiego i Wojska Polskiego. Wszystko dzięki budowie kładki pieszo-rowerowej, która powstanie na rzece Ełk od strony Parku Kopernika.