W trakcie ostatniej XIII sesji rady miasta, napięcie pomiędzy obozem prezydenckim, a radnymi partii Prawa i Sprawiedliwości było dość spore. Radni wytykali prezydentowi złe inwestycje oraz 12 lat rządów prowadzących do zadłużenia miasta.


Prezydent Andrukiewicz: Ja chciałem przypomnieć, że to państwo postulujcie wybudowanie lodowiska
Między radnymi klubu Prawa i Sprawiedliwości, a prezydentem Andrukiewiczem czuć było napięcie od samego początku sesji. Najwięcej emocji było jednak przy punkcie z interpelacjami i zapytaniami radnych. W trakcie rozmów, prezydent nawiązując do poprzednich wytyków powiedział do radnych PiS:

(...) Ja chciałem przypomnieć, że to państwo postulujcie wybudowanie lodowiska, którego wykonanie pochłonie jakieś środki na które udało się pozyskać dofinansowanie. To w końcu te strefy relaksu są potrzebne czy nie? 

Łukasz Cegiełka z PiS ripostował 

 "Padło takie stwierdzenie, że klub Prawa i Sprawiedliwości w Ełku, że wyszliśmy z wnioskiem o wybudowanie lodowiska. Chciałbym powiedzieć, że żaden z naszej czwórki ani nie podpisał tego wniosku ani nie wnioskował o lodowisko (...). W najbliższej przyszłości będziemy za to wnioskować o usunięcie tej inwestycji w ramach racjonalizacji gospodarki finansowej i inwestycyjnej miasta.

Zapis wideo: e-sesja

Nowe lodowisko obiecał poseł Kossakowski na wspólnej konferencji z prezydentem Andrukiewiczem

Przypomnijmy: 11 października przed samymi wyborami do parlamentu odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego lodowiska w Ełku. Pieniądze na nowe lodowisko mają pochodzić w dużej mierze z Ministerstwa Sportu i Turystyki. O pozyskanym dofinansowaniu poinformowali poseł Wojciech Kossakowski oraz Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

- Mamy możliwość ogłoszenia dobrej wiadomości, Ministerstwo Sportu przeznaczyło ponad 1 milion 600 tysięcy na modernizację lodowiska w Ełku - mówił tego dnia Poseł Wojciech Kossakowski.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zaznaczył, że do wybudowania nowego lodowiska, potrzebna jest zgoda radnych, wkład własny, który wynosi około 2 milionów złotych oraz znalezienie wykonawcy, który wybuduje obiekt za sumę około 4 milionów złotych. Jest szansa, że jeśli te czynniki zostaną spełnione to nowe lodowisko może być gotowe w 2021 roku.


Radny Cegiełka odniósł się do całej sytuacji na swoim Facebooku: 

Krótka odpowiedz do tego jakoby to rząd Prawa i Sprawiedliwości był winny bardzo złej kondycji budżetu miejskiego, zadłużeniu miasta na prawie 120 milionów czy deficytowi, który w przyszłym roku będzie opiewał na kwotę 34 mln złotych. Osobiście uważam, że to obecna władza przyczyniła się do kryzysu w mieście przez brak rozwoju inwestycji przemysłowych( w latach 2009-2019 czyli przez 10 lat powstało tylko 8 firm przemysłowych i powstało zaledwie 750 miejsc pracy, to bardzo słaby wynik jak tak długi okres czasu) inwestycji w gospodarkę chociażby nawet przez obniżkę podatków dla rodzimych przedsiębiorców.Oczywiście przyczyniła się do tego przede wszystkim polityka miasta i obecna władza poprzez inwestycje typu strefy relaksu, parki linowe, park Kopernika czy wieże widokowe, budowę ulicy Wojska Polskiego w kwocie 12 mln co uważam za grube nadużycie ponieważ nie było potrzeby tak gruntownej przebudowy tej ulicy. Również miały wpływ na taki stan rzeczy inwestycje w imprezy, które w żaden sposób nie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego miasta. Teraz włodarze mają pretensję, że rząd obniżył Pit dla młodych i podwyższył wynagrodzenia dla nauczycieli, Gdybyśmy czekali na samorząd obniżki podatków albo podwyższki wynagrodzeń dla którejkolwiek z grup społecznych w tym przypadku nauczycieli nie doszłyby do skutku a już na pewno nie w takiej kwocie. To również inwestycje, inwestycje w gospodarkę za którą samorząd nie chciał wziąć odpowiedzialności a który inwestował jedynie w swój Pr.

Dziękuję rządowi Prawa i Sprawiedliwości za tę inwestycję.
Łukasz Cegiełka
Szef Klubu Radnych Miejskich PIS w Ełku