Projekt MHE pod nazwą „Wirtualny spacerownik po mieście niezwykłym” otrzymał 62 tys. zł dofinansowana z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”. W ramach zadania zostanie nagrany film oraz audiobook na podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym” Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca


Muzeum Historyczne w Ełku pozyskało 62 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury na projekt „Wirtualny spacerownik po mieście niezwykłym”. W ramach tej inicjatywy planowane jest sfilmowanie treści, nagranie tekstu książki przez lektora oraz udostępnienie w internecie w audio-wizualnej formule książkowego bestselleru historycznego "Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym" (MHE, Wyd. IV, Ełk 2017).

Rozdziały książki, które wyznaczają istniejące w mieście zabytki, jak i opisujące historię Ełku i Mazur mikro-historie (do słuchania i oglądania jednocześnie), zostaną umieszczone na kanale YouTube Muzeum Historycznego w odcinkach - ogólnodostępne i bez limitów czasowych.

Opowiadać będą o wielokulturowej historii Mazur, od średniowiecza do współczesności, również poprzez perspektywę postaci historycznych i społeczności polskojęzycznych Mazurów i ełckich Żydów. W filmie zostanie wykorzystana bogata kolekcja ikonograficzna Muzeum, co będzie innowacyjną formą jej wirtualnej popularyzacji.


Od dzisiaj tj. 20 maja 2020 roku, swoją działalność wznowiło Muzeum Historyczne w Ełku. Zwiedzanie odbywać się będzie według następujących zasad:
  • MHE będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30 – 16.30 z przerwą techniczną w godzinach 13-14.00
  • przy wejściu do sali wystawowej zostanie umieszczony dozownik z płynem do dezynfekcji rąk oraz rękawiczkami
  • podczas zwiedzania obowiązkowe będzie zakrywanie twarzy i nosa oraz zachowanie przepisanej odległości 2 m od siebie
  • w salach wystawowych w Muzeum będzie jednorazowo mogło przebywać 8 osób