Dokładnie 8 czerwca 1999 roku, na dawnym "Placu Sapera" między ul. Kilińskiego, a rzeką Ełk miało miejsce wyjątkowe wydarzenie.

Z dniem dzisiejszym mija osiemnaście lat od wizyty w naszym mieście Papieża Jana Pawła II. Właśnie tego dnia plac zwanym "Placem Sapera", wykorzystywany w czasach PRL na potrzeby defilad, imprez okolicznościowych, oraz miejskiego targowiska, zmienił swoje oblicze. 

„Coraggio! Odwagi, Bóg jest z Wami"- Tak osiemnaście lat temu wołał do zgromadzonych w Ełku Ojciec Święty Jan Paweł II. Tematem wizyty były słowa Chrystusa z Kazania na Górze: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3).

 Jan Paweł II przyleciał do Ełku helikopterem o godzinie 10:25. Wydarzenie zgromadziło około 300 tys. pielgrzymów z całego kraju, Litwy czy też Białorusi. Uroczystości odbywały się w czerwcowym upale. Droga powrotna Jana Pawła II na peryferie miasta gdzie było lądowisko odbywała się już podczas gwałtownej burzy. Padał deszcz, grad oraz wiał silny wiatr. Pomimo tego wierni żegnali Papieża wzdłuż trasy przejazdu. Ojciec święty odleciał o 15:44. 
 
Była to siódma i najdłuższa pielgrzymka Papieża Polaka do kraju. W dniach 5 - 17 czerwca oprócz Ełku odwiedził również Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Sandomierz, Zamość, Radzymin, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Stary Sącz, Wadowice, Gliwice i Częstochowę. 

Obchody 25 lecia Diecezji Ełckiej
W czwartek 8 czerwca na Placu Jana Pawła II odbędzie się uroczyste dziękczynienie z okazji 25-lecia istnienia ełckiej diecezji. O godzinie 18:00 podczas koncelebrowanej Mszy Świętej (odprawiana przez więcej niż jednego kapłana - przyp. redakcja) okolicznościowe kazanie wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Jak czytamy na stronie Diecezji Ełckiej "Ojciec Święty Jan Paweł II bullą „TOTUS TUUS POLONIAE POPULUS”, z dnia 25 marca 1992 roku, dokonał reorganizacji diecezji i prowincji kościelnych w Polsce: utworzył nowe diecezje i metropolie, potwierdził już istniejące, określił granice wszystkich diecezji i ich przynależność metropolitalną” – donosi dekret Nuncjatury Apostolskiej z dnia 25 marca 1992 r. o ustanowieniu i określeniu granic nowych diecezji i prowincji kościelnych w Polsce oraz przynależności metropolitalnej poszczególnych diecezji. Pierwszym Biskupem Ełckim został bp Wojciech Ziemba." 


Jan Paweł II w Ełku, 8 czerwiec 1999 roku. 


Przywitanie dzieci przez Jana Pawła II, źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej 


Źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej

Widok na celebrę w Ełku, źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej


"Gdy się tylko pojawi, każdy chciałby go obdarzyć serdecznym uśmiechem, gestem radości i przyjaźni",
źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej

Wierni podczas celebry. Upalny wtorek 8 czerwca 1999 roku, źródło zdjęcia: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej

Ołtarz, źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej


W drodze z Katedry. Źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej


Prezydent Zdzisław Fadrowski wręcza monstrancję. Źródło: Jan Paweł II w Diecezji Ełckiej