W maju bieżącego roku informowaliśmy o planach budowy swojego bistro przez jedną z największych sieci restauracji na świecie. Mowa o McDonald's, które nabyło działkę znajdującą się przy rondzie im. Jerzego Cichowicza u zbiegu ulic Przemysłowej i Suwalskiej. Powstaniu w tym miejscu restauracji sprzeciwiali się ełczanie mieszkający w pobliżu inwestycji.


Na przestrzeni kilku ostatnich lat mówiło się wiele razy o powstaniu w Ełku restauracji McDonald's. W planach było już kilka lokalizacji m.in. przy ul. W. Polskiego, oraz w okolicach ul. 11 Listopada, gdzie sieć restauracji zakupiła działkę nr 13/2 o obszarze 1,0504 ha na mocy aktu notarialnego zawartego w listopadzie 2013 roku. 

Plany jednak uległy zmianie. Pod koniec 2016 roku sieć rozpoczęła działania na etapie wnioskowania o zmianę projektów zagospodarowania przestrzennego u zbiegu ulic Przemysłowej i Suwalskiej. Dotyczyły one m.in. zjazdów do działki, przyłączy oraz postawienia tak zwanego pylona - wysokiej wieży reklamowej. Po rozpatrzeniu wniosku Pana Roberta Dyducha, działającego w imieniu i na rzecz McDonald's Sp. z o.o., Prezydent Miasta Ełku w dniu 2 lutego 2018 roku, wydał decyzję nr 3/2018 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie restauracji McDonald's wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Więcej w naszym artykule z maja - KLIK

Nieuzasadniony okazał się być dojazd do restauracji. Prezydent miasta, 9 maja 2018 r. skierował pismo do Radnego Tomasza Dawidowskiego, w którym ujęte było powstanie restauracji McDonald's z dostępem do DK 65 (ul. Przemysłowa). Niestety Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wydała na to zgody, a wręcz narzuciła zlikwidowanie istniejącego wjazdu do działki znajdującej się przy ul. Przemysłowej. Wynika z tego, że potencjalni klienci, aby dostać się do restauracji musieli będą dojeżdżać drogami osiedlowymi. Mowa o ulicy Rzemieślniczej i Bursztynowej. To rozwiązanie niekoniecznie spodobało się ełczanom mieszkających przy wspomnianych ulicach. Jak mówią - obawiają się nadmiernego ruchu pojazdów kołowych. 

Planowane były również rozwiązania dotyczące powstania indywidualnych wjazdów od ul. Suwalskiej, które wiążą się z jej przebudową. Koszty związane z tym związane miałby pokryć inwestor.

Jak informuje nas Dariusz Dowolnia z Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Ełku - Wjazd do działki będzie odbywał się przez ul. Suwalską, która przejdzie niewielką przebudowę. Przebudowany zostanie wjazd do ul. Bursztynowej, której fragment wykorzystywany będzie aby dojechać do działki należącej do inwestora. 

- Jeśli chodzi o protest mieszkańców to do Wydziału Budownictwa nie wpłynęła żadna skarga. Żeby zostać stroną postępowania musi być jakieś negatywne oddziaływanie na działkę, w której posiadaniu jest ta osoba i spowodowanie ograniczeń w możliwości zabudowy. Restauracja McDonald's zorientowana będzie głęboko w środku swojej własnej działki. Dojazd ma być poprowadzony ulicami miejskimi, nie prywatnymi, dlatego nie rozumiem uciążliwości oddziaływania na zabudowę sąsiednią. Domniemane uciążliwości związane z zwiększeniem ruchu drogowego to nie jest oddziaływanie w myśl przepisów prawa budowlanego - dodaje Dariusz Dowolnia.